Střediska v Plzeňském kraji čekají nápor turistů i běžkařů

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - pátek, 29. leden 2021 11:56
bezky, lyzari ilustrační foto / pixabay.com

Zimní střediska v Plzeňském kraji očekávají díky sněžení a prázdninám výrazný nápor běžkařů, ale také sáňkařů a pěších turistů. Desítky hlavních tras pro běžkaře už jsou upravené a obce zajistí jejich protažení i o víkendu, kdy má opět sněžit. Díky tomu, že v pátek začínají prázdniny, čekají víkendový příjezd rodin s dětmi do chalup, apartmánových bytů i na jednodenní výlety. Hotely, penziony a ubytovny jsou kvůli protiepidemickým opatřením uzavřené.

Na Železnorudsku upravili už ve středu 32 kilometrů běžeckých tras. "Stopy teď upravujeme každý den, protože hodně padá (sníh). Snažíme se to upravovat každý den, protože lidé nemohou na sjezdovky," uvedla Barbora Kučerová z infocentra v Železné Rudě. Protažený je například Pancíř, trasy z Můstku k Obrázku, na Nový Brunst, na Gerlovu Huť a dolů na šumavskou dálnici. Na všech stopách je 40 až 50 cm sněhu.

"Lidé budou najíždět už v pátek. Jezdí hodně na apartmány, hotely jsou pořád zavřené. Část lidí z apartmánů tu určitě zůstane i v týdnu. Pořád platí, že hodně návštěvníků využívá jednodenních výletů," řekla Kučerová. Ve středu hodně sněžilo, v noci na dnešek i dnes dopoledne ještě drobně a sněžit má také o víkendu. Teploty jsou mírně pod nulou.

V okolí Modravy je zhruba 50 centimetrů sněhu, směrem na Březník ho přibývá. "Všechny okruhy byly protažené ve středu a podle sněžení je budeme upravovat v pátek nebo v sobotu ráno. O víkendu čekáme určitě opět nával," řekl starosta Modravy Antonín Schubert. Žádá návštěvníky, aby parkovali jen na vyhrazených parkovištích s 350 místy a aby důsledně dodržovali protiepidemická pravidla. "Protože bez slušného chování, ukázněnosti a vzájemné ohleduplnosti to prostě nepůjde a nezbavíme se toho," řekl. Lidé by se neměli shlukovat a měli by nosit roušky.

Upravené pouze na klasiku, ne na bruslení, jsou trasy Modrava - Březník (7,5 km), Ptačí nádrž - Černá hora - Pramen Vltavy (5 km), Na Ztraceném - Ptačí nádrž - Černohorská nádrž - Filipova Huť - Modrava (11 km), Rybárna - Javoří pila - Tříjezerní slať - Modrava (12 km). Pro pěší pak cesty z Modravy přes Tříjezerní slať, Rokytu, plavební kanál až na Hradlový most a z Modravy na Modravský most.

V Českém lese u Klenčí dnes protáhli patnáctikilometrový horní Čerchovský okruh, dalších zhruba 20 kilometrů v Caparticích. "Teď se vracím z kopců. Budu projíždět stopy ještě nejspíše v neděli, protože má být v pátek a v sobotu obleva, ale v sobotu večer už má přituhovat," řekl rolbař Karel Smutný. Ve stopách je 40 až 60 centimetrů sněhu. "Čekáme už od pátku nápor lidí. Ale v Caparticích, kde je určitě stovka parkovacích míst, bývá plno i ve všední den odpoledne," uvedl. Podle něj je letošní zima, pokud jde o počasí, povedená a podmínky v oblasti jsou ideální.

čtk