Strašlivá Podívaná na Doubravce nepostraší

Zveřejněno v Kultura ZAK
Od - čtvrtek, 19. leden 2023 07:31
Strašlivá Podívaná na Doubravce nepostraší Ilustrační foto: FB Strašlivá Podívaná

Strašlivá Podívaná není název nového hororu, ale jméno oblíbené plzeňské hudební skupiny. Její první koncert v tomto roce se uskuteční již v pátek 20. ledna v Saloonu Doubravka.

Na oslavě Nového roku 1988 se spolužáci z gymnázia Ivan Štancl a Petr Merxbauer domluvili, že je třeba založit kapelu. Za pár měsíců tak na svět přišla Strašlivá Podívaná ve složení: Ivan Štancl, Petr Merxbauer, Vladěna Štefflová, Agnula Papavasiliu a Tomáš Merxbauer. Skupina letos tedy bude slavit půlkulatiny – už 35 let. Během těch let prošla mnoha proměnami a obměnami jak v personálním složení, tak i v používaných hudebních nástrojích. Důležitým momentem byl rok 2001, kdy se Strašlivá Podívaná poprvé objevila na Historickém víkendu v Plzni, což určilo další cestu kapely. O rok později se konala poslední Porta na plzeňském výstavišti. Skupina ji vyhrála a jejím členům se tak splnil velký sen. I v dalších letech však skupina získala cenné trofeje na různých akcích a festivalech. Písničky „Strašlivky“ vycházejí z inspirací historickými a fantazijními motivy a kapela pohybující se svým stylem nejblíže oblasti historizujícího folku, je pak lehce koření přídechem středověku, renesance či občasnými židovskými nebo cikánskými názvuky. Základem však zůstává vlastní osobitý styl, který Strašlivou Podívanou provází jak v oblasti textů a hudby, tak i v oblasti pódiového projevu. Mezi nejznámější písně skupiny patří Cikánka, Nevěstka, Hodokvas, Čokoláda či Mordechaj…
Skupina vystupuje nejen na vlastních koncertech, ale vidět a slyšet ji můžete při různých historických či městských slavnostech a samozřejmě také nejrůznějších hudebních festivalech. Členové skupiny ovšem rádi hrají i na méně obvyklých místech se zvláštní a tajemnou atmosférou, jako je chotěšovský klášter, plzeňský kostel sv. Bartoloměje nebo zdejší Velká synagoga, rotunda sv. Petra a Pavla ve Starém Plzenci nebo hrad Hauenštejn... na dobových akcích, na hradech a zámcích, na městských slavnostech… a všude tam, kde nějak akce souvisí s dobami minulými, uvidíte Strašlivou Podívanou v historických kostýmech.

Přijďte si vychutnat skvělou muziku v pátek od 19:00. Předprodej vstupenek zde