Lidé mohou přispět na úpravu běžkařských tras na Domažlicku

Zveřejněno v Plzeňský kraj ZAK
Od - středa, 18. leden 2023 08:09
Lidé mohou přispět na úpravu běžkařských tras na Domažlicku ilustrační. Foto: SK Sněhaři v Domažlicích

Svazek obcí Domažlicko spustil od začátku roku projekt dárcovských SMS na podporu úpravy běžkařských stop v okolí Čerchova, v Caparticích a na Sádku.

„Spokojení návštěvníci stop pro běžecké lyžování mohou přispívat na nákladnou úpravu tras i formou dárcovských esemesek. Žádost Svazku Domažlicko schválilo Fórum dárců těsně před koncem roku 2022. Pravidla jsou stejná jako u zavedených, především charitativních projektů,“ říká předseda Svazku obcí Domažlicko a zároveň krajský radní Libor Picka. Dosud bylo možné finanční dary posílat pouze bankovním převodem na transparentní účet Svazku Domažlicko. To lze i dál, navíc to nyní bude jednodušší. „Stačí načíst QR kód, který bude na nových tabulkách přímo na nástupních místech u jednotlivých tras,“ dodal Picka.

Svazek obcí Domažlicko finančně zajišťuje provoz zimních tratí v areálu Čerchov – Malinová hora – Capartice – Sádek již pátou zimní sezonu. Na konci roku 2018 české a německé – a v několika případech přeshraniční – okruhy Německý lyžařský svaz (DSV) certifikoval, čímž nejen stanovil normy pro tyto trasy, ale zviditelnil je současně na své platformě a tím je propaguje pro další zájemce o běžecké lyžování v Českém lese. Tato oblast se současně stala úplně první certifikovanou přeshraniční oblasti a první certifikovanou oblastí od DSV v České republice. „Celková délka všech certifikovaných tras v přeshraniční oblasti Horní Bavorský les / Český les je 82 km. Trasy jsou v případě dostatečné sněhové pokrývky upravovány pro klasickou techniku i bruslení. Areál nedisponuje technikou pro umělé zasněžování, pro kvalitní úpravu je tak vždy třeba vyčkat vydatnější sněhové nadílky,“ připomněl Picka.

Informace o aktuální úpravě stop jsou pravidelně zveřejňovány na webových stránkách Německého lyžařského svazu www.loipenportal.de (pro náš region v češtině). Navíc jsou v obou rolbách, které Svazek obcí Domažlicko k úpravě využívá, instalována GPS zařízení, která v reálném čase přenáší informace o probíhající úpravě na www.bilestopy.cz

Jak přispět pomocí dárcovských SMS:

DMS STOPY 30

DMS STOPY 60

DMS STOPY 90

DMS STOPY 190

SMS se posílají na telefonní číslo 87 777. Cena DMS je 30, 60, 90 nebo 190 Kč, Svazek obcí Domažlicko obdrží vždy o korunu méně.