Sportovci, pozor! V Plzni se opět objevil pták, který napadá běžce

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - pátek, 26. březen 2021 08:30
unnamed (33) Foto: B. Mášek

Létající fantom napadající zejména běžce se objevil na Borských Polích. Jedná se o káně lesní, které již třetí hnízdní sezónu zákeřně a zezadu přepadává nic netušící běžce v lesním úseku nedaleko psího útulku.

S takovým šrámem na hlavě skončil jeden běžec. Foto: DESOP

"Na výskyt fantoma nás e-mailem upozornil pan Roman Malý s tím, že informoval už i některé kolegy běžce pohybující se na lokalitě. I my máme na lokalitě svého člověka, který situaci sleduje, a podle jeho poznatků bychom rádi případ řešili. Každopádně prosíme místní o shovívavost a toleranci," uvedl Karel Makoň ze Záchranné stanice živočichů v Plzni.

Poprvé se výskyt káněte potvrdil 15. května 2019. "V tu dobu jsme ještě nevěděli, o jakého vetřelce útočícího na běžce určitého typu se jedná. Na základě vydané tiskové zprávy se nám následně do 16. 5. 2019 ozvalo přes 30 dalších sportovců, kteří potvrdili, že se v úseku lesa v Plzni na Valše za psím útulkem pohybuje létající fantom," podotkl Makoň.

Středně velký dravec útočí zezadu, tichým letem a bez varování pak nejčastěji pařáty se odrazí od hlavy běžce. "Běžíte-li bez čepice se sluchátky na uších, myslím, že uděláte v běhu kotrmelec," dodal. Většina lidí o dravci věděla již z roku 2018 a jeho výpady brala s humorem a rezervou.

Zvířecí záchranáři podle Makoně řešili případ s biology, sokolníky i ornitology. "Všichni jsme došli k závěru, že se jedná o v zajetí odchovaného dravce, který je fixovaný na lidi a v době toku se pak s nimi snaží navázat partnerský vztah. Zároveň se ale může jednat i o ochranu teritoria a vyhánění vetřelce, přičemž v tomto případě si dravec chybně myslí, že buď on je člověk, nebo člověk káně. Ať už je za útoky cokoliv, tak v žádném případě se nejedná o divokého ptáka a jeho chování je důsledek skutečnosti, že ho již od malého mláděte piplal člověk, na kterého je kaně fixována. Proto také neútočí na každého a proto také své útoky opakuje pouze z jara v období toku, námluv, páření a hnízdění. Počítáme, že za dva měsíce bude po všem úplně stejně, jako tomu bylo loni a předloni," doplnil Makoň.