Řádění vandalů odnesl strom na hlavní plzeňské tepně

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - pátek, 26. březen 2021 08:50
IMG-20210322-WA0002 Foto: ÚMO Plzeň 3

Další nenávratně zničený strom evidují pracovníci Oddělení životního prostředí Úřadu městského obvodu Plzeň 3. Tentokrát nedaleko nad Chodským náměstím před domem na Klatovské 74. Dřevina byla naříznuta do více než poloviny kmínku a nechána svému osudu. Čas a vítr dílo dokonal.

Foto: ÚMO Plzeň 3

„Stromek javoru polního nebyl starý, jednalo se o nedávno vysazený kus, který prosperoval a byl ve vynikající kondici,“ informoval David Procházka, starosta plzeňského centrálního obvodu. Javor přitom podle něj mohl v budoucnosti odhlučnit silný provoz na Klatovské třídě, mohl čistit vzduch od výfukových plynů a potěšit svojí zelenou barvou procházející chodce a obyvatele přilehlých domů. "Bohužel byl zlikvidován bezohledným člověkem, který zřejmě nemá rád přírodu a nemyslí na budoucnost. Ale myslí hlavně na sebe,“ dodal starosta.

Městský obvod Plzeň 3 vynakládá každým rokem nemalé finanční prostředky na výsadbu nových stromů a na jejich následnou údržbu jako je zálivka a řez. Stromy jsou vysazovány do uličních stromořadí, do parků a také na přání občanů po odborné konzultaci.

„My se s vandalismem setkáváme, bohužel, velmi často. Vedle poničených stromů a zeleně jsou terčem útoků vandalů dětské herní prvky, lavičky, oplocení dětských hřišť, a třeba také odpadkové koše. Žádná úcta před majetkem druhých a s tím i související neúcta k druhému člověku,“ říká Marie Rumlová, vedoucí Odboru dopravy a životního prostředí ÚMO Plzeň 3.

„Nemohu nic jiného říci, než že nad takovým počínáním některých lidí zůstává rozum stát, a hlavně jej nelze pochopit. Co zlého jim ty stromy provedly? Možná z nich padá listí, ale to je přeci přirozená vlastnost stromů. Mysleme, prosím, na to, že jsme také součástí přírody a není nutné s ní soupeřit, ale být s ní v souladu,“ doplnil David Procházka.