Smutné výročí: Mladý policista zemřel při přestřelce

Zveřejněno v Krimi
Od - pondělí, 14. červen 2021 10:20

Už 23 let uplynulo od doby, kdy při přestřelce u Letkova zemřel teprve třiadvacetiletý plzeňský policista Jiří Hrubý. 

Dvojčlená hlídka ve složení Jiří Hrubý, Petr Lenárt dostala dopoledne 13. června 1998 hlášení o nebezpečných lidech u telefonního automatu na konečné tramvají v Plzni na Slovanech. Jeden z cizinců tam na oznamovatele vytáhl zbraň. Poté, co policisté dorazili na místo, jugoslávec Fehim Hanuša, jeho syn Fatmir a jejich příbuzný, naskákali do auta a začala honička. Nejprve jeli po výpadovce na České Budějovice, pak uhnuli na Starý Plzenec a tady se otočili ve směru na Letkov. Hanuša pak vůz zastavil na silnici u okraje lesa v Letkově. Když za ním zastavila policejní hlídka, Fehim a Fatmir Hanušové začali střílet z nelegálně držených zbraní. Fehim Hanuša zasáhl Jiřího Hrubého přímo do srdce, a to ve chvíli, kdy se policista snažil přeběhnout silnici. Jeho kolega Petr Lenárt měl více štěstí, střelec ho zasáhl pouze do ruky. 

Fehim Hanuša dostal za smrt policisty 25 let vězení, opakovaně se pokoušel o obnovu procesu a dnes již je na svobodě. Jeho syna Fatmira poslal soud za mříže na čtrnáct let, rok před vypršením trestu byl z vězení propuštěn.

Nadstrážmistr Jiří Hrubý, který byl in memoriam povýšen na poručíka. Jeho památku si tradičně připomínají policisté položením květin u pomníčku za okrajem silnice u Letkova.