Smutná zpráva. Labuťák Trenér se svojí partnerkou přišli o všechna vejce, potvrdili zvířecí záchranáři

Zveřejněno v Aktuálně
Od - úterý, 23. květen 2023 15:29
Smutná zpráva. Labuťák Trenér se svojí partnerkou přišli o všechna vejce, potvrdili zvířecí záchranáři Foto: DESOP

Ani jedno z pěti vajec nezůstalo ve hnízdě labutího páru, který na řece Radbuze v Plzni tvoří se svojí partnerkou známý labuťák přezdívaný Trenér. Informoval o tom zvířecí záchranář Karel Makoň.

Už od prvního dne, co se labutí pár opět objevil na řece Radbuze u loděnice kousek nad jezem U Mrakodrapu v Plzni, bylo podle Makoně jasné, že to letos nebude jen tak. Labutí samec zvaný Trenér se svou partnerkou se nechtěli nechat chytit a převézt na jinou lokalitu, a tak jejich snaze o zahnízdění a vyvedení mláďat tentokrát kousek od mola Klubu rychlostní kanoistiky, záchranáři nechali volný průběh.

Labutí pár letos na Radbuze sledovalo a jejich hnízdění prožívalo velké množství lidí. "Nejdříve se řešila velká voda, pak ornitologická krční značka u samce, následovala stavba hnízda, nevhodné krmení, informační tabule, oplocení a samozřejmě focení a rušení páru přímo na hnízdě. Každý chtěl fotku s labutím párem, každý přinesl pečivo, chtěl vědět kolik má vajec, a tak došlo k tomu, co se dalo očekávat, co hnízdění ptáků ve městě v těsném sousedství lidí často přináší," popsal Makoň.

Labutí pár postupně přišel o všech pět vajec. "Ve středu 17. května jsem dostal zprávu, že na hnízdě už není ani jedno. V pátek jsem pak provedl kontrolu hnízda a potvrdilo se to, co jsem předpokládal," uvedl Makoň s tím, že labutí pár seděl s největší pravděpodobností na neoplozených vejcích. "K tomu přičtěme extrémní rušení v době inkubace a sezení na vejcích, celkově nevhodné krmení ptáků pečivem, nedostatek kvalitního hnízdního materiálu a přirozené stravy a není divu, že jsem pak na hnízdě našel pouze zbytky skořápek. Přesněji, ve značně zapáchajícím a sešlapaném hnízdě z nevhodného hnízdního materiálu jsem našel zbytky olepených, velice tenkých a snadno se lámajících skořápek, přičemž hnízdní jamka byla jako z betonu, ušlapaná, tvrdá a bez měkké vystýlky. Navíc jak pravděpodobně ve vejcích nebyl ani vyvíjející se zárodek, tak skořápka pukavců neunesla váhu jak samice, tak samce, který musel často lézt na hnízdo k samici, aby ji i vajíčka chránil před zvědavci a neukázněnými lidmi. Vejce pak logicky tento nápor nevydržela a postupně byla rodiči nechtěně rozdupána. Na druhou stranu, pokud však nebyla oplozena, tak by to ani jinak nedopadlo a hlavně samice na nich neseděla zbytečně dlouho," potvrdil Makoň.

To, že labutí pár na řece Radbuze opět nevyvedl a tentokrát ani nevyseděl mláďata, je podle zvířecích záchranářů daň tomu, že si ke hnízdění vybral právě tuto lokalitu. "Kdyby hnízdil jinde, daleko od lidí a mimo město, měl by šanci na potomky podstatně vyšší, ale to se nestalo, a tak bohužel letos labuťata na Radbuze opět nebudou," uzavřel Makoň.