Školka je otevřená navzdory nařízením. Vládní opatření nám nezakázala zavřít, tvrdí zřizovatelka

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - středa, 17. březen 2021 14:11
školka Soukromá mateřská škola v Božkově. Foto: ZAK TV

Soukromá mateřská škola v plzeňském Božkově se pustila do boje s vládním nařízením a nechala zařízení otevřené. Podle její zřizovatelky ale postupuje v souladu se školským zákonem. 

Foto: ZAK TV

"Vládní opatření nám nezakázala školu uzavřít. Zakázala pouze osobní přítomnost dětí," uvedla zřizovatelka školky Elena Kotorová. V tom případě by odpovědnost za to, že děti školku navštěvují, nesli jejich rodiče. Třeba v pondělí to byla zhruba polovina běžného počtu.

Celý případ už také řeší plzeňští strážníci. "Podezření z přestupkového jednání provozovatele mateřské školy bude podstoupeno správnímu orgánu. Správnímu orgánu bude podstoupeno rovněž jednání devíti rodičů, kteří děti do školního zařízení přivedli, na místě byli ztotožněni a podezřelí jsou z porušení krizového opatření," potvrdila jejich mluvčí Jana Pužmanová. Strážníci školku kontrolovali i v úterý, identifikovali a na správní řízení upozornili tři rodiče.

Kotorová, která je zároveň advokátkou, si je jistá, že rodiče budou v přestupkovém řízení úspěšní. "Jednak je neústavně vyhlášen nouzový stav, a u opatření, které bylo vydané nebylo prokázáno, že je to jediné možné opatření k řešení té epidemiologické situace. Opatření je v rozporu s listinou základních práv a svobod a s úmluvou o právech dítěte, která ukládá státům zajišťovat školní docházku," tvrdila.

Soukromá mateřská školka v Božkově zůstává otevřená a trvá na tom, že toto rozhodnutí je správné. Právě uzavření škol a školek považuje ředitelka za nezdravé. "Primární důvod je opravdu nesouhlas s tímto způsobem řešení epidemiologické situace na úkor dětí. Následky a dopady na děti jsou už teď vidět a jsou obrovské," vysvětlila. Děti podle ní přicházejí o zdravý vývoj. "Mají psychické poruchy, začínají mít úzkosti, obzvlášť u náctiletých dětí bylo zjištěno, že se neučí řádně, neplní si svoje povinnosti, nemají motivaci, ztrácí vůli. Nesportují nehrají na hudební nástroje, neučí se cizí jazyky a ty následky se nedají dohnat," popsala Kotorová.

Školka v Božkově chce být motivací i pro ostatní školská zařízení. "My jsem se propojili s jednotlivými iniciativami, asociace soukromých škol uvažuje o stejném postupu, iniciativa zdravé fórum má rovněž tento zájem, v té iniciativě je řada odborníků, včetně epidemiologů, zdravotníků, lékařů, učitelů," podotkla.

Podle Kotorové je navíc nařízení pro řadu soukromých zařízení likvidační. "Mě to neživí, já mám jinou práci, takže proto my jsme dobře zajištěni, ale řada lesních klubů, lesních školek, alternativních školek, menších soukromých subjektů je velice ohrožena i těmi třemi týdny. Vůbec nepředpokládám, že stát náhradu škody zaplatí," doplnila.

Celou záležitostí se nyní zabývá Odbor správních činností Magistrátu města Plzně.