Sjezd s pochodněmi nebude. Tradiční akci Horské služby zrušil covid

Zveřejněno v Aktuálně
Od - středa, 29. prosinec 2021 09:12
Sjezd s pochodněmi nebude. Tradiční akci Horské služby zrušil covid Foto: Horská služba Šumava

Horská služba Šumava se letos nerozloučí s končícím rokem tradičním sjezdem s pochodněmi po nejprudší sjezdovce Šance na Špičáku v Železné Rudě. Poslední prosincový den se každý rok vydává z vrcholku zhruba 40 členů šumavské horské služby a lyžařů. Loučení se starým rokem přihlížejí stovky návštěvníků hor i místních. Za epidemie covidu-19 nepovažuje horská služba takto masovou akci za vhodnou.

Každoročně se poslední prosincový večer sešlo kromě návštěvníků kolem 40 členů šumavské HS a šumavských lyžařů. „Tentokrát jsme se rozhodli, že silvestrovský sjezd pořádat nebudeme. Obvykle se kromě jezdců přijde podívat až 1500 hostů. Ovšem za současných podmínek v souvislosti s Covidem-19 nepovažujeme takto masovou akci za vhodnou. Kromě toho bude k tématu zasedat 29. 12. vláda a my nevíme, zda se neobjeví razantní zvýšení ochranných opatření,“ omluvil se přátelům Šumavy Michal Janďura, náčelník zdejší Horské služby.

Tradice silvestrovského sjezdu na Špičáku sahá až do roku 1948, kdy byla na Šumavě založena Horská služba. Tehdy ještě nebyly svahy Špičáku zalesněny tak jako dnes a silvestrovský sjezd se odehrával zhruba tam, kde se nyní nachází sjezdová trať č. 2. „Letos se tam tedy nerozloučíme zvoláním, kterým se každoročně loučíme s rokem starým a vítáme nový: Hodně štěstí v novém roce, ať se Vám vše vydaří, to Vám přeje Horská služba a šumavští lyžaři. Věříme ale, že milovníci hor a naši příznivci se na nás nebudou zlobit a naše důvody pochopí,“ doplnil náčelník Janďura.