Dva góly Mertla na body nestačili. Plzeň prohrála na jihu Čech

Od - úterý, 28. prosinec 2021 20:05
Dva góly Mertla na body nestačili. Plzeň prohrála na jihu Čech Foto: HC Škoda Plzeň

Hokejisté Plzně nestačili ve 36. extraligovém kole na České Budějovice. Na ledě Motoru prohráli 2:4. Oba góly Škodovky vstřelil Tomáš Mertl.

Utkání začalo opatrně z obou stran, přece jen bylo vidět, že ani jedno mužstvo v neděli nehrálo. První náznak šance měli domácí, Motor vyhrál buly v útočném pásmu, Gulaš poté oslovil na brankovišti Holce, ten ale bekhendem Svobodu neprostřelil. Z další šance už ovšem Jihočeši šli do vedení. Martin Hanzl měl za brankou Plzně spoustu času, puk si hodil na čepel hokejky a lakrosovým způsobem poslal kotouč na Svobodu. O dvě minuty později posílal puk na bránu bývalý bek indiánů Roman Vráblík, maskovaný muž Škodovky jeho pokus vykopl svým betonem. V polovině první periody přesto inkasoval podruhé. Petr Šenkeřík nejprve naznačil střelu, čímž si pro sebe získal více prostoru, poté z levého kruhu dokázal dostat podruhé puk do branky. Plzeň na to reagovala změnou v brankovišti, Svobodu nahradil Dominik Pavlát. Následně se o slovo přihlásili i hosté, dvě rány Čerešňáka od modré čáry ovšem za bezchybným Hrachovinou neskončily. Ani po rychlém brejku dvou na jednoho se modrobílí neradovali, první třetinu tak vyhrál domácí Motor o dvě branky.

Začátek druhé periody byl pro hosty o poznání veselejší. Hned v první minutě vybojoval za brankou puk Martins Dzierkals, ten následně předložil na brankoviště Tomáši Mertlovi, který pohotovou střelou vstřelil kontaktní branku. O vyrovnání se nedlouho poté pokoušel Dominik Graňák, avšak ani jedna z jeho dvou střel od modré čáry za Hrachovinou neskončila. Ani první početní výhoda Plzni nevyšla, i když několik zajímavých pokusů mířilo mezi tři tyče. Skóre se ovšem pak měnilo na druhé straně. Hanzl od mantinelu našel před brankou Martina Beránka, který nejprve nastřelil beton Pavláta, ovšem odražený kotouč si domácí útočník opět našel a tentokrát už ho poslal do branky. Zkorigovat skóre se pokoušel nedlouho poté Michal Bulíř, který v početní výhodě pálil bez přípravy z pravého kruhu, jeho ostrou ránu si avšak Hrachovina našel ve své lapačce. Škodovka poté dostala k dispozici dokonce 21 vteřin dlouhou přesilovou hru pět na tři, v ní nebezpečně střílel Tomáš Mertl, jenomže Hrachovina jeho pokus silou vůle dokázal vyrazit mimo tři tyče. A jelikož se neujala ani další rána Bulíře z pravého křídla, po čtyřiceti minutách vedli domácí stále o dvě branky, tentokrát 3:1.

Hned po půl minutě ve třetí části se do zakončení tlačil Dzierkals s Čerešňákem, domácí obrana pomohla svému brankáři zachytit kotouč. Lotyšský útočník poté nebezpečně dorážel kotouč u pravé tyčky, dostal puk skrz beton brankáře Motoru se mu ovšem nepovedlo. Nedáš - dostaneš. Jihočeši se ve třetí periodě poprvé dokázali dostat s kotoučem před Pavláta a hned z toho byla branka. Jakub Valský od zadního mantinelu oslovil před brankou Michala Vondrku, který puk protlačil za Pavláta. O dvě minuty později si nabruslil na střed hřiště agilní Michal Bulíř, nejproduktivnějšímu hráči Plzně v této sezóně nicméně dnes nebylo přáno. Ve 47. minutě mohl vstřelit svůj první extraligový Marcel Marcel, nicméně jeho rána skončila na pravé tyči. Akce ovšem pokračovala a Plzeň za svou aktivitu byla odměněna. Dzierkals poslal puk před branku a pohotový Tomáš Mertl bekhendem vstřelil svůj druhý gól v zápase. Velkou šanci měl vzápětí Jan Schleiss, kterému ideální palebnou pozici ve vlastním oslabení připravil Petr Kodýtek, Dominik Hrachovina ale převedl zákrok večera. V závěru to Škodovka zkusila v šesti, nicméně risk tentokrát nebyl zisk. Indiáni měli v poslední minutě několik střel, domácí brankář už ovšem nekapituloval a poprvé od 25. září 2011 nezískala Plzeň v extralize proti Českým Budějovicím ani bod.