Situace v kraji se lepší. Na místě je ale stále opatrnost, tvrdí krizový štáb

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - pondělí, 4. květen 2020 18:37
Koronavirus Ilustrační foto: Pixabay

Opatrnost je stále na místě a ani po rozvolnění opatření by se nemělo riziko nákazy podceňovat. Takový je závěr pondělního jednání Krizového štábu Plzeňského kraje.

„Situace v našem kraji v souvislosti s onemocněním COVID-19 se zlepšila. Klesající počty nakažených naznačují, že jsme postupovali dobře, každý den jsme v rámci pracovní skupiny jednali s představiteli nemocnic, Krajské hygienické stanice a záchranky, a nastalou situaci jsme se snažili řešit. Podle možností a potřeby jsme rozdělovali osobní ochranné prostředky a zavedli režimová opatření. Nechci být přehnaně optimistický, ale domnívám se, že jsme situaci zvládli. Nicméně opatrnost je stále na místě a ani po rozvolnění opatření bychom neměli riziko nákazy podceňovat,“ shrnul situaci hejtman Josef Bernard, který je zároveň přesvědčen, že díky včasným režimovým opatřením, plošné desinfekci a dalším opatřením v nejvíce postižených okresech, se podařilo nákazu zvládnout a i tady už je patrný pokles počtu nakažených.

Také z pohledu Krajské hygienické stanice byla nastavená opatření zejména na Domažlicku důležitá a pomohla šíření nákazy omezit. Podle ředitele Krajské hygienické stanice Michala Bartoše kraj tento postup zavedl jako jeden z mála v republice a ocenil jej i náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula na své návštěvě v Plzeňském kraji, která se uskutečnila minulý týden.

Od 1. května se v kraji rozběhla tzv. Chytrá karanténa, díky které se hygienikům rozšířily možnosti epidemiologického šetření. Jedná se zejména o digitalizaci dat a využití nadstavby v podobě sledování mobilního telefonu nebo transakcí platební kartou po předchozím souhlasu dotyčné osoby, což pomáhá při tvorbě tzv. vzpomínkových map. „Můžeme se do budoucna potýkat s druhou vlnou epidemie, chceme být proto připraveni, abychom byli schopni ji rychleji a operativně zvládnout,“ dodal Michal Bartoš.

V Plzeňském kraji bylo v pondělí evidováno 611 pozitivně testovaných, počet prozkoumaných vzorků se prozatím zastavil na čísle 10030. Deset osob v souvislosti s nákazou zemřelo, 222 se jich zvládlo uzdravit.