×

Varování

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 10015

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 9995

Silničáři v Plzeňském kraji v létě opraví víc silnic než v minulých třech letech

Zveřejněno v Plzeňský kraj ZAK
Od - sobota, 27. květen 2023 07:53
Silničáři v Plzeňském kraji v létě opraví víc silnic než v minulých třech letech ilustrační. Foto: pixabay

Silničáři v Plzeňském kraji budou letos o prázdninách opravovat víc silnic než v minulých třech letech, většinu rozsáhlejších oprav udělají za provozu. Komunikace budou průjezdné s omezením. Nejvíc staveb i uzavírek - 42 - chystá krajská správa silnic (SÚS), která se stará o silnice II. a III. třídy, jejichž opravy ale nezpůsobí zásadní problémy dopravy.

Státní silnice první třídy, jež spravuje plzeňská oblast Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), budou uzavřené v částech Plzně, Železné Rudy na Klatovsku a Vysoké Libyně na severu Plzeňska. Od 5. června po 189 dní bude v Plzni na Slovanech za plné uzavírky rekonstruována za spolupráce s městem Jasmínová ulice, součástí bude obnova vodovodu, chodníků a parkování.

"Druhou velkou akcí je průtah Železnou Rudou. Letos je v plánu první etapa, která začne u křižovatky u hotelu Javor a skončí u okružní křižovatky u čerpací stanice. Pokud všechno dobře dopadne, tak začneme 12. června," řekl provozní náměstek ŘSD Michal Syřínek. Celý úsek bude rozkopaný a uzavřený, kromě rekonstrukce silnice se tam překládá plynovod a kanalizace. "Hotovo by mělo být příští rok v říjnu," uvedl.

ŘSD má dále připravenou dvouletou obnovu průtahu Vysoké Libyně, poslední obce v kraji na silnici I/27, která dál pokračuje na Most. "Nebude to od začátku prázdnin, ale podle toho, jak se nám povede uzavřít smlouvu. Čekáme, s jakým harmonogramem přijde firma, co všechno dokáže udělat," řekl Syřínek. Stavba bude za úplné uzavírky, objížďka povede přes Kožlany.

Všechny další opravy provádí ŘSD za provozu. Částečné komplikace budou v Nezvěsticích na jihu Plzeňska. "Tam se buduje druhým rokem průtah, který by se měl letos dokončit a příští rok bychom chtěli postavit okružní křižovatku u benzinky," uvedl Syřínek. Provoz tam regulují semafory. Výhodou tohoto směru je, že tam nejezdí moc kamionů a intenzita dopravy je nízká, kolem 5000 vozů denně. Směřují tam ale hodně výletníci do Brd.

Krajská SÚS naplánovala na prázdniny 42 úplných uzavírek silnic II. a III. třídy, které jsou ale většinou lokální a všude je místní objedou. "Nejvíce ovlivní dopravu v regionu velká oprava mostu ve Stříbře směrem k továrně Kermi, která má začít v srpnu. Místo původně zvažované dlouhé připravíme krátkou objízdnou trasu přes sídliště," řekl náměstek SÚS Martin Vít. Uzavírka SÚS je už od loňska v Kolinci na Klatovsku a Tlučné na Plzeňsku, kde stavbaři rekonstruují průtah, respektive modernizují aglomerační okruh. Větší opravy jsou také na průtahu Radnice - Břasy, Manětín - Nečtiny, Loza - Hvozd, Kbel - Měčín a Přeštice - Vodokrty, což jsou všechno silnice II. třídy.

Největší prázdninová stavba na silnicích v Plzni začne 5. června. Půjde o čtyřměsíční opravu mostu Milénia, po něm projede denně 26.000 aut. V první etapě se zavře most ve směru na Slovany, ve druhé na Bory. Objízdné trasy povedou po Klatovské. Plzeň dále od 9. června do konce srpna opraví Píseckou ulici před OC Olympia včetně okružní křižovatky v Černicích.

čtk