Serpentiny v Bečově nabraly zpoždění

Zveřejněno v Doprava
Od - úterý, 18. červen 2024 12:12

Média

Pro řidiče, kteří jezdí z Plzně do Karlových Varů a zpět, nemáme dobrou zprávu. Částečné narovnání bečovských serpentin se protáhne a silnice I/20 bude v tomto úseku uzavřená o dva měsíce déle, než se čekalo. Znamená to, že auta budou uzavírku složitě objíždět až do září, nikoliv do konce července.

Silnice I/20 z Plzně do Karlových Varů, úsek od Bečova k bývalému motorestu Hubertus. Tady probíhají práce na částečném narovnání zatáček v serpentinách. Hotovo mělo být koncem července, ale nebude. Důvodem jsou skály u silnice. „Vlastně jsou tam horniny tvrdé, jako skála a vedle toho jsou tam písčité a ten materiál se v podstatě rozpadá pod rukama a ten rozptyl je takový, že každých pět, deset metrů je to jinak. Takže my jsme museli přizpůsobit ty jednotlivé technologické postupy a kroky tak, abychom mohli tu opěrnou zeď založit, respektive ji ukotvit do toho masívu,“ vysvětlil ředitel ŘSD Karlovarského kraje Lukáš Hnízdil.

Proti stavařům bylo i počasí. „Vedle toho samozřejmě tomu nepřispívaly i ty obrovské dešťové přívaly, které byly v tom předchozím období, takže i to samotné nové těleso jsme museli velkými sanacemi zpevňovat a odvodňovat to staveniště, jako takové,“ pokračoval ředitel ŘSD.

Původní termín dokončení byl koncem července. To se ale z těchto důvodů nestihne. „Logicky ten termín zprovoznění se posouvá a aktuálně tedy pracujeme s nějakým zářijovým datem. V současné době vyhodnocujeme ty postupy a navržený harmonogram zhotovitele, takže nemohu v tuto chvíli přesně ten datum, ale někdy v průběhu září bychom měli být hotoví,“ řekl Lukáš Hnízdil.

Je to pro řidiče strašně nepříjemná záležitost. Každý den, kdy ta trasa nebude otevřená, znamená pro ně problém. Hlavní objízdná trasa momentálně přes Bochov je úzká, plná zatáček a prakticky, když tam jede kamion, tak je třeba, přeženu, zastavit a dát přednost tomu kamionu nebo se opatrně vyhnout. Ta silnice na to stavěná není,“míní dopravní znalec Richard Topinka.

Změnou projde i rozpočet stavby, který byl původně 114 milionů korun bez DPH. O kolik se stavba prodraží, zatím není jasné.

Rovnání bečovských serpentin se protáhne. foto TV ZAK