Seniorské domy Plzeňského kraje by řešily nákazu přesuny klientů

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - úterý, 7. duben 2020 10:23
Domov senioři Ilustrační foto: DSP Kralovice

Žádné z 12 zařízení seniorských domovů zatím nevyčlenilo desítky lůžek pro lidi v karanténě a nakažené, tak jak jim to nařídil stát. Domy jsou ale na případná stěhování klientů připravené. Kromě vnitřních přesunů může kraj v případě akutních potřeb přestěhovat část zdravých klientů do soukromého domova a do lázní, čímž by uvolnil lůžka pro pacienty. Informoval o tom náměstek hejtmana pro sociální věci Zdeněk Honz (ČSSD).

Ministerstvo zdravotnictví přikázalo krajům, aby pro nakažené seniory vyhradily 60 lůžek na 100.000 obyvatel v seniorských domech nebo v nemocnicích. V Plzeňském kraji by to znamenalo téměř 360 lůžek.

Obsazenost krajských zařízení se pohybuje od 95 do 97 procent. "Vyčlenit desítky lůžek se nepodařilo. Původní bydlení seniorů už užívá někdo jiný a jejich rodiny je moc přijímat nechtějí," uvedl. Kraj je začátkem minulého týdne vyzval, aby si vzali své rodiče nebo prarodiče domů.

Domovy mají připravené prostory a pokud by se tam nákaza objevila, tak budou okamžitě izolovat část lidí a personálu. Ale musely by nejdříve přestěhovat zdravé klienty. Mohly by zvýšit počty lidí na pokojích. Kraj se také dohodl na přesunu zdravých klientů se soukromými domovy, například Clementas Janovice na Klatovsku. "Mluvil jsem s nimi, ale chtějí jedině zdravé klienty včetně imobilních," uvedl Honz. Dále se domlouval s lázněmi Konstantinovy Lázně, kde jsou lůžka jen pro mobilní klienty.

Kraj před třemi týdny nařídil, že domovy nesmí nikoho nového přijmout, ani tam nikoho pouštět. "Zatím se to v 11 ze 12 domovů daří. Pouze v Domažlicích přijali klienta z léčebny dlouhodobě nemocných, a tím se to tam zaneslo," uvedl. Do domovů se může vrátit pouze klient, který byl dočasně v nemocnici, ale pouze s negativním výsledkem testů.

Kraj zaměstnává ve 12 domovech se třemi typy služeb, tedy v domovech pro seniory, domovech se zvláštním režimem a domovech pro osoby se zdravotním postižením, celkem 1200 zaměstnanců na 2200 klientů. Ve všech domovech seniorů a sociálních ústavech v kraji je přes 4000 klientů.

čtk