S přezutím kol počkejte, oproti minulosti si ale připlatíte!

Zveřejněno v Aktuálně
Od - úterý, 5. duben 2022 11:05
S přezutím kol počkejte, oproti minulosti si ale připlatíte! ilustrační. Foto: pixabay

Pokud jste už plánovali výměnu zimních pneumatiky za ty letní, ještě byste měli vyčkat. Současné počasí tomu totiž nenahrává a letní gumy by mohly být pro řidiče pastí. 

V pátek začalo pro automobily kalendářní léto. Právě od tohoto dne už se může jezdit na letních pneumatikách. Pro řidiče ale nemají pneuservisy dobrou zprávu - přezouvání podraží. "Je to pravda, stoupají náklady, energie, ceny za dopravu, na evropském trhu stupá i cena kaučuku. Pneumatiky určitě zdražovat budou," uvedl znalec v oboru dopravy Richard Topinka.

S výměnou zimních pneumatik za letní ale není třeba pospíchat. V následujících dnech má ještě mrznout a to je past na letní pneumatiky. "Pokud je i přes den teplota pod 7 stupňů nad nulou, tak to vyžaduje neustále zimní pneumatiky. Je z jiné směsy, než letní. Má daleko kratší brzdnou dráhu a je lepší reakce při studené vozovce," vysvětlil Topinka. Pokud už ale přezouváte, dávejte si pozor. "Je důležité sledovat stav pneumatik, jejich stáří a hloubku dezénu," popsal vedoucí servisních služeb Alexander Vávrovec.

Důležité je i správné vyvážení pneumatik, jinak se mění jízdní vlastnosti a poškozuje se tím i celé auto. "Záleží na stáří pneumatik. Máme vyvažovačku, která simuluje přítlak vozidla na vozovku," podotkl mistr servisní dílny Luboš Růžička.