Máte auto s naftovým motorem? Poradíme vám, jak se správně starat o svíčky

Zveřejněno v Aktuálně
Od - středa, 11. srpen 2021 18:00

Dlouhou dobu nemohla jezdit v některých zemích auta s dieselovým motorem jezdit do center větších měst. Mělo se tak zabránit rostoucímu znečištění ovzduší. V současnosti jsou ale vozidla s dieselovým motorem tak „čistá“, že zákaz platit přestal. Důvod? Kvalitní filtry pevných částic a technologie pomáhající při studeném startu. Mezi žhavícími svíčkami jsou ale velké rozdíly, poradíme vám proto, jak vybrat ty správné.

Stejně jako benzínové motory, tak i naftové spalují směs paliva a vzduchu – ovšem s jedním podstatným rozdílem: naftové motory nevyžadují jiskru k zapálení směsi, jako je to u benzinových motorů, které používají zapalovací svíčky k vytvoření jiskry. Proto se vznětové motory někdy také označují jako motory se samozápalem. Nasávaný vzduch je stlačován ve válci, kdy kompresní poměr může být až 25:1. Díky stlačení se nasávaný vzduch zahřeje na teplotu mezi 700 a 900 °C. Po vstříknutí nafty dojde ke vznícení díky vysoké teplotě uvnitř válce.

V chladném období musí dieselový motor při startu čelit obtížným podmínkám. Při studeném startu je nasávaný vzduch obzvláště studený, podobně jako písty a válce, které navíc odebírají energii ze směsi paliva a vzduchu. Proto při teplotách blížících se nule a nižších, je velmi pravděpodobné, že stlačení nasávaného vzduchu nevytvoří teplotu potřebnou ke vznícení. V takovém případě se motor nenastartuje.

Žhavící svíčky mají za úkol zabránit tomuto jevu. V závislosti na provedení jsou opatřeny kovovou nebo keramickou žhavící tyčinkou, která zasahuje do spalovací komory. Pokud je do žhavící svíčky přivedeno napětí před spuštěním motoru, topná tyčinka žhavící svíčky dosáhne své pracovní teploty – v závislosti na typu je to mezi 800 a 1350 °C. Tímto způsobem se spalovací komora ohřeje předtím, než se vytvoří směs paliva a vzduchu. Tento proces se nazývá předehřívání nebo předžhavení.

Svíčky lze rozdělit podle tepelného rozsahu.

  • Horké. Mají k dispozici dlouhý izolátor. Tyto součástky rychle dosáhnou samočisticí teploty, ale zároveň rychle dosáhnou teploty, která vede k samozápalu. Tato zařízení jsou vhodná pro motory, které pracují při mírné zátěži.
  • Studené. Mají krátký izolátor. Tyto zapalovací svíčky jsou odolné vůči přehřívání, ale vyžadují více času k dosažení samočisticí teploty. Doporučují se k použití v motorech, na které je kladena velká zátěž.

Svíčky se dále rozlišují podle materiálu centrální elektrovody.

  • Měděné. Vydrží asi 15 000 - 20 000 km.
  • Niklové. Tyto zapalovací svíčky mohou účinně pracovat asi 30 000 km.
  • Stříbrné. Mají výbornou tepelnou vodivost. Jejich životnost je asi 30 000 km.
  • Iridiové. Tyto zapalovací svíčky slouží až 60 000-120 000 km. Napomáhají při snížení spotřeby paliva a množství škodlivých emisí.
  • Platinové. Jsou odolné vůči korozi a erozi. Tyto zapalovací svíčky zaručí optimální spálení směsi paliva a vzduchu, a vydrží až do 100 000 km.

Když svíčky vypoví službu

Většinou, i když se poškodí pouze jedna součástka, začnou válce motoru vynechávat, a celkový provoz motoru se stane nestabilní. Nejjasněji se tyto příznaky objeví při studeném startu. Rovněž můžete spatřit výrazný nárůst spotřeby paliva a ztrátu výkonu motoru. Výsledkem je, že motor bude náročné nastartovat v studeném počasí. Na palubní desce se může objevit indikátor "Kontrola motoru". Nejčastější příčinou tohoto selhání motoru jsou saze a uhlíkové usazeniny na elektrodách, které narušují proudění proudu a tvorbu jiskry. Někdy jsou problémy způsobené roztavenými elektrodami, prasklým izolátorem nebo poškozenými konektory.

Používání nekvalitního paliva může vést k tvorbě usazenin na zapalovacích svíčkách. Totéž se stane, pokud je opotřebované těsnění hlavy válce, a umožní do spalovacích komor vniknout chladicí kapalinu. Samozápal, přehřívání svíčky způsobené selháním systému chlazení, příliš včasné časování mohou také vést k tvorbě usazenin. Tvorba sazí se objeví při vniknutí oleje do spalovacích komor. Může to být způsobeno opotřebovanými pístními kroužky a vodítky ventilů, vysušenými a scvrklými těsněními tyčky ventilů, poškozeným turbodmychadlem.

Pokud chcete, aby zapalovací svíčky ve vašem autě fungovaly velmi dlouho, palivo tankujte pouze na ověřených čerpacích stanicích. Nekvalitní palivo může obsahovat mnoho nečistot. Včas měňte motorový olej. Nezapomeňte ani na včasnou výměnu vzduchového filtru podle stanovených intervalů. Vždy se ujistěte, že motor a všechny jeho komponenty pracují správně. Zkontrolujte a pravidelně nastavujte napnutí rozvodového řemene, což vám pomůže zabránit selháním v systému časování ventilů motoru. Občas vyčistěte vstřikovače. Při instalaci nových zapalovacích svíček důkladně vyčistěte otvory pro zapalovací svíčky a utáhněte součástky točivým momentem, který je uveden v návodu k použití vašeho auta.

Jak je to s tou ekologie?

V posledních letech jsou požadavky norem EURO pro benzinové a naftové motory stále přísnější,“ říká Damien Germès, Senior víceprezident společnosti NGK Spark Plug Europe. Společnost je druhým největším dodavatelem žhavících svíček pro prvovýrobu a jedním z nejvýznamnějších dodavatelů zapalovacích svíček a lambda sond pro aftermarket. „Zvláště v případě vznětových motorů musí emise splňovat velmi přísné limity. To vedlo k vývoji a realizaci velmi důležitých inovací v technologii žhavících svíček, včetně žhavících svíček NGK typu NHTC a žhavících svíček s plně keramickým topným tělesem. Kromě toho žhavící svíčky NHTC umožňují sekundární žhavení po dobu 10 minut od spuštění motoru. A jsou schopny žhavit přerušovaně po mnoho, mnoho minut.“

Zdroje informací:

https://www.autodoc.cz/autodily/zapalovaci_svicka-10251

https://motofocus.cz/vyrobci/32563,ngk-info-dil-1-princip-fungovani-naftoveho-motoru-funkce-zhavici-svicky