Radek Kučera

Radek Kučera

Jako hráč to dotáhl až do reprezentace, za kterou sehrál bezmála osmdesát utkání. V bundeslize, nejslavnější házenkářské soutěži světa, hájil Jiří Hynek barvy v Melsungenu, Ahlenu či Hammu. A teď už sbírá úspěchy i jako trenér. S extraligovým Talentem zažil už několik zlatých radostí, letos v srpnu přidal první významný triumf na reprezentační úrovni.

Patnáctiletá Viktorie Jílková je velký a nezvyklý talent českého sportu. Úspěšně se věnuje několika bojovým sportům a vedle toho se jí daří i v hokeji. Čerstvá mistryně světa v thajském boxu chce v kombinování individuálních sportů s týmovým i nadále pokračovat a ráda by se probojovala i na olympijské hry. Letní i zimní.

Život utíká. Asi každý fanoušek plzeňského hokeje má ještě barvitě v paměti, když hokejový útočník Martin Straka 21. dubna 2013 v prodloužení sedmého finále extraligy ve Zlíně vystřelil Škodě historický titul. To mu bylo čtyřicet. A dekáda utekla jako voda. V sobotu 3. září Straka, majitel a generální manažer hokejového klubu, oslavil padesátiny.

Loni v Tallinnu překvapil titulem juniorského mistra Evropy do 23 let. Letos v srpnu se vytáhl na dospělém kontinentálním šampionátu v Mnichově už postupem z kvalifikace, kde si vyrovnal osobní rekord 221 sm. Ve finále se s nenechal vyvést z míry ani zmoklým sektorem ani řevem 31 tisíc diváků. Jediný platný pokus, hned ten úvodní na 218 centimetrech, výškaři plzeňské Škody Janu Štefelovi stačil k tomu, aby na evropském šampionátu vybojoval cenné sedmé místo. „Déšť mi trochu zahrál do karet. Jen je škoda, že jsem se pak na 223 centimetrech víc neuvolnil,“ litoval pak jednadvacetiletý Štefela, kterého trénuje bývalý český reprezentant Jaroslav Bába.

Byla nejlepší českou střelkyní na světovém šampionátu házenkářek do 18 let, které se na přelomu července a srpna konalo v makedonském Skopje. Dvakrát svojí brankou v samotném závěru, ve skupině s Uruguayí i potom s Argentinou dokonce až z devítky po čase, rozhodla Simona Schreibmeierová o těsném vítězství svého celku. S Brazílií zase zařídila vyrovnání. Přesto z ní po turnaji a konečném dvaadvacátém místě čišelo zklamání.

Má za sebou hodně nabité léto. Pozemní hokejistka plzeňských Litic Lucie Duchková nejprve startovala na juniorském evropském šampionátu divize II ve Vídni, kde patřila k největším oporám českého týmu, skórovala v úvodním i závěrečném utkání turnaje. I díky tomu si ještě se spoluhráčkou z Plzně Adélou Kožíškovou vysloužila nominaci na srpnovou kvalifikaci mistrovství Evropy žen skupiny B v irském Dublinu. Tam Češky obsadily druhé místo u budou tak startovat na ME divize II. Duchkovou ale stále mrzí juniorský šampionát. Mladé Češky na něm přes zajímavé výkony obsadily až pátou příčku, byť dlouho držely i naději na postup mezi elitu, kam se posunuly nejlepší dva týmy.

Na první pohled byste u něj žádný hendikep nepoznali, Filip Rataj totiž používá na míru vyrobenou protézu. Mladý plzeňský badmintonista se narodil bez levé ruky, ale ani takový hendikep ho v jeho sportovní vášni nepřibrzdil. Naopak, sportů dělá hned několik. Kromě badmintonu hraje golfové turnaje, je brankářem florbalového týmu, zkouší fotbal, volejbal, chodí plavat, lyžuje, snowborduje. A každé pondělí vyráží do skautu.

V modrých šatech, s manželem Fabriziem či sestrou Janou za zády a dcerkou Isabellou po boku, s mikrofonem v ruce se jí občas hlas zadrhl, ale i tak rozdávala úsměvy na všechny strany. Tenistka Andrea Sestini Hlaváčková, plzeňská rodačka, se na konci července rozloučila s aktivní kariérou. Trojnásobná grandslamová šampionka a stříbrná olympijská medailistka ve čtyřhře ukončila působení na tenisových kurtech během turnaje Livesport Prague Open. Po boku Lucie Hradecké, s níž v deblu dosáhla největších úspěchů.

Celkem 19 plavců ve věku od 12 let z Rokycan a z Plzně se pokouší o zápis do světové Guinessovy knihy rekordů. Skupina plaveckých specialistů pod vedením Jiřího Řezáče se pokouší překonat zatím nejdelší výkon z USA, který činí 950 kilometrů. Pokus začal sobotu 9. července v plzeňském bazénu SK Radbuza Plzeň.

Sportmanie Plzeň není jen o devítidenním sprnovém vrcholu ve Škoda sport parku na Slovanech, ale také o promo akcích, které celé prázdniny rozpohybují všechny návštěvníky různých kulturní a sportovních akcí. Již tuto neděli zavítá tým Sportmanie do obce Stýskaly, kde se kromě sportovních stanovišť představí místní Sbor dobrovolných hasičů nebo třemošenský hokejový klub HC Meteor Třemošná.

Strana 1 z 6