Radek Kučera

Radek Kučera

Ve třech individuálních závodech startovala plavkyně Slavie VŠ Plzeň Kristýna Horská na prosincovém mistrovství světa v krátkém bazénu v Austrálii. Čekala lepší časy i umístění, do semifinále se v Melbourne probojovala jen v závodě na 200 metrů prsa. Ale chuť si spravila ve štafetě na 4x50 metrů, v němž českému ženskému kvartetu pomohla k postupu až do elitní finálové osmičky.

Celkem 158 zápasů v ringu. Z toho 130 mezi amatéry se sedmdesáti výhrami, k tomu osmadvacet duelů mezi v profesionály s bilancí šestnácti vítězství a dvanácti porážek. Osm titulů českého šampiona v těžké váze, po čtyřech opět rozdělených mezi amatérský a profesionální box. Ten poslední přidal plzeňský bojovník Pavel Šour dva dny před Silvestrem, když na galavečeru v pražské Lucerně porazil na body Michala Reissingera.

Když se ohlédne za uplynulou sezonou, může být spokojený. Klub Triatlon Plzeň, pod jehož křídla patří také Triatlonová akademie Plzeň, obhájil prvenství v týmovém hodnocení seriálu Českého poháru v silničním triatlonu, kam se započítávaly výsledky napříč kategoriemi od mladších žáků až po elitní triatlonisty.

Loni v létě podepsal dvouletou nováčkovskou smlouvu s Chicagem Blackhawks a vydal se za oceán bojovat o šanci zahrát si slavnou NHL. Tenhle sen se hokejovému útočníkovi Jakubu Pourovi nesplnil, na začátku prosince se vrátil do mateřské Plzně. Ale zkušenosti ze zámořským hokejem rozhodně nelituje.

Poprvé v kariéře se ve Světovém poháru protlačil na stupně vítězů. A na přelomu října a listopadu se to Ondřeji Gemovovi, plavci plzeňské Slavie VŠ, povedlo hned dvakrát! Nejprve se blýskl v kanadském Torontu třetím místem na trati 800 metrů volným způsobem, o pár dnů později tenhle výsledek ještě vylepšil. V bazénu v americkém Minneapolisu bral na kraulařské patnáctistovce dokonce stříbro. Navíc o plných dvacet vteřin vylepšil svůj osobní rekord a splnil A-limit pro účast na mistrovství světa.

Mohl ještě další rok působit ve Francii, která je jeho druhým domovem. Ale během jara házenkář Tomáš Piroch vyslyšel vábení španělského trenéra Xaviera Sabateho, který českého reprezentanta a plzeňského rodáka zlákal do polské Wisly Plock.

Všechno začalo na začátku roku. Po nepříjemné srážce se spoluhráčem Markem Korbelem při únorovém tréninku si Michal Tonar, střední spojka házenkářů Talent týmu Plzeňského kraje, zlomil nos. Jenže z na první pohled banální fraktury se stalo vleklé zranění zad, které oporu plzeňského klubu na osm měsíců nepustilo do hry. Teprve na konci října se devětadvacetiletý hráč vrátil na extraligovou palubovku. A zároveň ví, že cesta zpět bude ještě dlouhá.

Když na začátku června na sociálních sítích publikovala snímek právě narozené dcery Izabely, kterou má s manželem a trenérem Vladislavem, běžkyně na lyžích Kateřina Razýmová k němu napsala: „Život už nebude nikdy jako dřív.“ Ale také věděla, že se i jako maminka chce vrátit ke sportu. Což se jí daří, česká reprezentantka pomalu se totiž pomalu chystá na návrat do lyžařských stop.

Už čtvrtou sezonu válí za švýcarský Zug. A hokejový útočník Jan Kovář, který před necelými deseti lety vybojoval s Plzní historický titul, si angažmá v třicetitisícovém městě u Zugského jezera nemůže vynachválit. V uplynulých dvou sezonách získal dvaatřicetiletý centr s klubem švýcarský titul a s rodinou si užívá spokojený život.

Až do 12. října letošního roku byl jediným hráčem plzeňského klubu, který vstřelil gól slavnému Bayernu Mnichov. Dlouhých jednapadesát let. Až na čtvrtý pokus byl někdejší útočník Škody Ivan Bican dorovnán. Co se nepovedlo v základní skupině Ligy mistrů na podzim 2013 (v Mnichově 0:5 a v Plzni 0:1) ani letos 4. října v Mnichově (opět 0:5), změnila až domácí odveta o týden později ve Štruncových sadech. Viktoriáni prohráli 2:4, o branky se ve druhém poločase postarali Adam Vlkanova a Jan Kliment.

Strana 1 z 8