Radek Kučera

Radek Kučera

Na spolek Pěstuj prostor se valí kritika ze všech stran. Kvůli instalaci obří lavičky v centru Plzně to jeho zástupci schytávají nejen od řady Plzeňanů a vlastních příznivců, ale dokonce i od partnerů v podobě městských obvodů či organizací. Lidem vadí nejen vzhled díla, které označují za nebezpečné, ale také jeho umístění do veřejného prostoru v rozporu s povolením.

Zástupci spolku chtěli instalací vzbudit diskusi o podobě mobiliáře v ulicích Plzně. To se jim sice povedlo, jak je ale patrné z reakcí na internetu, tahají za kratší konec provozu.

Ukazuje se totiž, že řada lidí má plzeňské lavičky ráda nebo je nepovažuje za problém. Naopak obří lavičku odsuzují dokonce samotní příznivci i partneři spolku, mezi které podle webu spolku patří města, městské obvody, organizace nebo třeba ministerstvo kultury.

Lavička je v rozporu s povolením

„Instalace povolení má, v žádosti se ale liší grafická a textová část. Myslím si, že spolek, jakým je Pěstuj prostor, by si na toto měl dát pozor. Budeme činit kroky, aby se faktické provedení shodovalo s tím, co bylo uvedeno v žádosti,“ řekl starosta centrálního obvodu David Procházka, kterému se nelíbí ani to, že na lavičku už šplhají lidé, kterým v případě pádu z výšky hrozí úraz.

A není sám. Obří lavička se nelíbí ani starostovi Doubravky Tomáši Soukupovi, který instalaci označil za nevhodnou, nebo místostarostce Slovan Evě Trůkové.

„Není to vhodný způsob, jak kultivovat veřejný prostor. Za pravý opak považuji lavičku Václava Havla v Šafaříkových sadech, která je určena nejen k sezení, ale i k dialogu a přemýšlení. To vše občanům předkládá zdvořilou a nenásilnou formou,“ uvedl Soukup.

„Umístění velké lavičky v centrálním obvodě se mi nelíbí. Je to nedůstojné, vadí tam občanům, cyklistům i dalším návštěvníkům Plzně,“ sdělila Trůková.

Od akce spolku se distancoval také generální ředitel PMDP Jiří Ptáček.

„Akce spolku mě překvapila. Nemáme s tím nic společného. Nechci, aby takové jednání bylo spojováno s naší společností a kazilo dobré jméno naší společnosti,“ uvedl Ptáček.

Obří lavička je nebezpečná, upozorňují lidé

Obří lavičku na internetu kritizují i lidé. Nelíbí se jim nejen umístění lavičky, které brání například v průjezdu cyklistům, tak samotný vzhled díla, a varují také před nebezpečím úrazu.

„Nezlobte se, ale bez vašeho průvodní slova k fotce by mě vůbec nenapadl účel. Navíc se mi vůbec nelíbí nápad, ani umístění. Naopak přibyl v centru další paskvil, na který bude lézt každý opilý trouba a za chvíli bude pomalovaná blbostmi,“ stojí v komentářích na Facebooku.

„Jsou lidi, co sice chodí sami, ale delší chůze pro ně může být problém. Ať z důvodu nemoci, úrazu, stáří. Tito lidé jsou vděční za každou lavičku, kde si mohou odpočinout,“ zní další reakce.

Najdou se ale i zastánci instalace, kteří jsou však v menšině. „Mně se to líbí. Nápad i provedení. A je mi fuk, kdo a z čeho to zaplatil,“ píše například jeden z příznivců díla.

 

 

Velké emoce budí obří lavička, kterou do centra Plzně umístili zástupci spolku Pěstuj prostor. Instalací chtějí bojovat proti podobě laviček ve městě. Jenže to má háček. Zatímco lavičky, které kritizují, jsou v plzeňských ulicích umístěny legálně, jejich obří instalaci do centra města umístili v rozporu s povolením.

Fotka obří lavičky v prostoru mezi Komerční bankou a náplavkou se ve středu objevila na facebookové stránce Plzeň 2015. Pod příspěvkem se ihned rozpoutala rozsáhlá diskuse. Kromě lajků lavička sklidila i tvrdou kritiku, a to dokonce z řad příznivců spolku.

„Tak moc děkujeme Pěstuj prostor, že děláte přesně to, proti čemu bojujete a ještě způsobem, který bez dalšího vysvětlení vůbec nikdo nepochopí,“ stojí v jednom z komentářů.

Není přitom zdaleka jediný. „Dneska tam nadával jeden cyklista, neboť se ta lavička umístila na místo, kudy velmi často jezdí cyklisté. Někdy je potřeba také více uvažovat, když se něco provádí. Nápad zajímavý, ale ....,“ píše pro změnu další z občanů.

Další lidé zase tvrdí, že jim nevadí podoba laviček, ale spíše lidé, kteří na nich vysedávají a znečišťují je. „Co kdyby se město zaměřilo místo na reklamní smog na pracovní agentury a ten dobytek co sem dovážejí??!,“ píše se v dalším komentáři.

„Všichni, co tady nad tím brblají, co nad tím nejdřív zkusit trochu přemýšlet. Naopak je to naprosto geniální, i ten text,“ stojí v jednom z mála kladných ohlasů.

stojky 1Kázat vodu, pít víno

Skutečná situace je však ještě o něco více schizofrenní. Zatímco lavičky, jejichž podobu spolek Pěstuj prostor kritizuje, jsou v ulicích města umístěny legálně a na základě smlouvy s městem, obří lavička byla do centra města v rozporu s vydaným povolením.

V případě zástupců Pěstuj prostor se navíc nejedná o první prohřešek, kdy káží vodu, ale sami pijí víno. Členem spolku je například i krajský tajemník hnutí STAN Václav Cinádr, který má ze své pozice velký vliv na podobu předvoleních kampaní politického hnutí.

Bylo to přitom právě hnutí STAN, které loni v říjnu před krajskými a senátními volbami zaplavilo Plzeň obřími plachtami s obličeji politiků. Cinádr je přitom členem platformy Vizuální smog v Plzni, v rámci které reklamu ve veřejném prostoru kritizuje. Bude se situace letos na podzim, kdy Česko čekají parlamentní volby, opakovat?

Spolek Pěstuj prostor vznikl v roce 2012 v rámci společnosti Plzeň 2015 o.p.s. jako komunitní program. Od roku 2015 však funguje zcela samostatně. Jeho partnery podle informací na webu spolku jsou Ministerstvo kultury ČR, město Plzeň, městské obvody nebo Plzeňský kraj.

bb 2ě

Strana 9 z 9