Roušky vyrábí i škola, šít budou také vězni. Kraj už rozdělil první dodávky ochranných pomůcek

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - středa, 18. březen 2020 15:22
foto_šití roušek2 Foto: Plzeňský kraj

Žáci Integrované školy živnostenské, další dobrovolníci, ale třeba i vězni. Ti všichni už vyrábí nebo se chystají vyrobit roušky. Využijí pro to 2000 metrů látky, které zakoupil Plzeňský kraj.

Foto: Plzeňský kraj

„V úterý jsme dovezli 2 000 metrů látky od firmy Český kanafas Postřekov, ze které se budou na Integrované střední škole živnostenské šít roušky. Do šití se první den zapojily žákyně oboru oděvnictví a návrhářství. Roušky jsou určené zejména pro sociální ústavy, kde je ta nejohroženější skupina obyvatel. Stále ale vyzýváme dobrovolníky, kteří by byli ochotni zapojit se do šití roušek, ať se registrují na webu Plzeňského kraje,“ říká hejtman Josef Bernard. Celkem 50 metrů látky dodal kraj také do věznice Bory, kde si roušky budou šít sami vězni.

Desinfekce pro nemocnice i pro řidiče

Od Výzkumného a zkušebního ústavu kraj obdržel zdarma 500 rozprašovačů s desinfekcí, které byly distribuovány řidičům ve veřejné dopravě. Lékárna v Rokycanské nemocnici zahájila výdej desinfekce pro nemocnice v kraji a další litry už dostaly složky IZS, což zajistil HZS Plzeňského kraje. Během středy bude desinfekce dovezena také do krajských nemocnic, kde si ji budou moci vyzvedávat praktičtí lékaři. Desinfekce bude vydávána na základě oprávnění, které lékaři mají vystavené od Plzeňského kraje. Celkem bude rozdistribuováno cca 4 000 litrů desinfekce ze surovin, které nakoupil Plzeňský kraj.

Ochranné pomůcky naskladněny

Zásilka ochranných pomůcek dorazila během pondělí a úterý a nyní budou rozváženy do jednotlivých zdravotnických zařízení a sociálních ústavů. Dorazila také zásilka respirátorů FFP1 respirátory (1050 kusů), které kraj poskytne řidičům veřejné dopravy. Stále se doobjednávají další osobní ochranné pomůcky, největší nedostatek je ochranných obleků (Tyvek). „Snažíme se shánět tyto obleky všude kde je to možné, ale momentálně je jich na trhu nedostatek. Jednáme i o dodání látky, ze které bychom obleky sami šili,“ říká hejtman.

Stacionární odběrová místa se připravují

Stacionární odběrová místa vznikají u nemocnic v Klatovech, Rokycanech, Domažlicích a Stodu. Budou sloužit k odběru indikovaných pacientů na doporučení Krajské hygienické stanice. První místo by mohlo být otevřeno v pátek. Na odběrových místech budou zdravotníkům pomáhat proškolení medici.

Školská zařízení se otevřou ve čtvrtek

Kraj sestavil databázi školek, které by byly k dispozici v případě zájmu zdravotníků, zaměstnanců IZS a dalších vyjmenovaných profesí. V databázi je 19 zařízení, z nichž 4 se otevřou ve čtvrtek a to v Plzni, v Domažlicích a v Blovicích. Další se budou otevírat dle aktuální potřeby.

Posílení linek KHS

Dobrovolníci posílí infolinky Krajské hygienické stanice. Celkem 7 proškolených dobrovolníků bude mít zřízené pracoviště na krajském úřadě a pomůže odbavovat dotazy na přetížených linkách KHS.

Díky dobrovolníkům, hledají se další

Dobrovolníků se do databáze Plzeňského kraje dosud přihlásilo 140, z čehož bylo zatím využito 25. I nadále vyzýváme zdravotnický personál a lékaře, kteří nevykonávají činnost, aby se přihlásili na www.plzensky-kraj.cz. Hledáme ale také šičky nebo šikovné dobrovolníky k šití roušek.