Rostoucí inflace vyvolává finanční stres. Jak mu čelit?

Zveřejněno v Aktuálně ZAK
Od - pátek, 4. listopad 2022 07:38
Rostoucí inflace vyvolává finanční stres. Jak mu čelit? ilustrační, foto: ZOXO

S rostoucí inflací roste také stres, který v nás negativní finanční situace vyvolává. Jak finančnímu stresu předcházet a co podniknout v případě, že už úzkostí z nedostatku peněž trpíte?

Zvyšování energií, rekordně drahý benzín a ropa, předražené potraviny…vysoká míra inflace způsobila tisícům Čechů finanční problémy. Pokud jste nebyli přímo finančně postiženi ekonomickým rozvratem, existuje slušná šance, že znáte někoho, koho se současná situace dotkla.

Možná, že s penězi vycházíte navzdory inflaci, informační masáži se však nevyhnete. O inflaci se píše v novinách, mluví v televizi i rozhlase. Vzhledem k současné ekonomické je pochopitelné, že se můžete cítit ve stresu spojeného s nedostatkem financí. Možná kvůli tomu dokonce trpíte nechutenstvím, nemůžete se soustředit nebo špatně spíte. V následujícím článku se zaměříme na to, jak zvládnout finanční stres. 

Co je to finanční stres?

Finanční stres je emocionální napětí, které se točí okolo peněz – zejména okolo jejich nedostatku. Tímto typem stresu může trpět kdokoliv, nicméně častěji objevuje v domácnostech s nízkými příjmy. Stres může být důsledkem toho, že nevyděláváte dost peněz na to, abyste mohli uspokojit své potřeby, jako je placení nájmu, účtů za energie a nákup potravin.

Většina lidí se čas od času stresuje kvůli penězům. Finanční stres se však může stát problematickým, pokud narušuje váš každodenní život. Můžete například zjistit, že se nemůžete soustředit na jiné aspekty svého života nebo si je užívat, protože stres spojený s penězi vám způsobuje velké starosti.

Co způsobuje finanční stres?

Pokud je váš finanční stres silný, bude mít negativní dopady na duševní a případně i fyzické zdraví. Finanční stres může vést k úzkostem, depresím, změnám chování, jako je stažení se ze společenských aktivit, nebo k fyzickým příznakům, jako jsou bolesti žaludku nebo hlavy. Pokud se u vás objeví jakékoli vedlejší účinky související s finančním stresem, určitě se poraďte s odborníkem.

Jaká je prevence finančního stresu?

Vše v životě musí mít svou rovnováhu. Dobrý stav financí je součástí této rovnováhy a prospívá fyzickému i duševnímu zdraví. Jakým způsobem tedy předcházet finančnímu stresu? Základem prevence je finanční gramotnost – tedy kontrola výdajů, neustálé přezkoumávání a přehodnocování spotřebních návyků, sestavování měsíčního rozpočtu, pěstování návyku spořit a kontinuální vzdělávání v oblasti osobních financí.

Jak čelit finančnímu stresu?

Naučíte-li se zvládat finanční stres a efektivně řídit svou finanční situaci, můžete mít větší kontrolu nad svým životem, snížit stres a zajistit si bezpečnější finanční budoucnost. Pokud se cítíte ve finančním stresu, pravděpodobně již víte, že potřebujete více peněz ve svém rozpočtu. Vědět však, jak navýšit finance, může být také složité. Naštěstí existuje několik způsobů, jak zvýšit své příjmy a zbavit se stresu. Pro začátek vyzkoušejte některé z následujících tipů:

  • Udělejte si přehled o svých financích. Udělejte si seznam finančních potíží, které vás nejvíce trápí. Drobnými krůčky řešte jednotlivé problémy jeden po druhém, abyste se nezahltili. Napište si, co můžete začít dělat dnes nebo tento týden, abyste se dostali na cestu k finanční stabilitě.
  • Zajistěte si další zdroje příjmů. Jestliže vám jedno zaměstnání nestačí, poohlídněte se po další práci. Může se jednat například o víkendovou brigádu v supermarketu nebo večerní směnu v baru.
  • Vytvořte si rozpočet. Vzhledem k tomu, že život je málokdy konstantní, jsou pravidelné kontroly rozpočtu nezbytné pro zlepšení vašeho finančního zdraví. Převezměte kontrolu nad svými financemi tím, že si vyhradíte nějaký čas na naplánování, uspořádání nebo přehodnocení všech peněz, které vám přicházejí na bankovní účet a odcházejí z něj. Čím větší kontrolu budete mít, tím méně stresu budete pociťovat. Zkuste si sestavit plán rozpočtu a po dobu jednoho týdne nebo měsíce utrácejte pouze za nezbytné věci. Můžete také zkusit sledovat své výdaje. Veďte si denní nebo týdenní seznam toho, za co utrácíte, a zjistěte, kde můžete utrácet méně.
  • Uvědomte si začarovaný kruh dluhů. Pochopení dluhů je prvním krokem k tomu, abyste se z nich dostali. Dluhy můžete splatit rychleji, pokud budete splácet jeden účet po druhém a začnete nejprve s nejnižšími dluhy. Rovněž věnujte pozornost úrokům. Doporučuje se nejprve splatit dluh, který má nejvyšší úrokovou sazbu, abyste se vyhnuli placení vyšších nákladů v průběhu času.
  • Nezapomínejte na obecné zvládání stresu. Zatímco pracujete na zlepšení své finanční situace, můžete stres snížit praktikováním technik snižujících stres a dalšími změnami, které vytvoří celkově zdravější životní styl. Výživná strava, dostatek spánku a nějaká forma fyzického cvičení jsou spojeny se snížením hladiny stresu. Také si udělejte si čas na relaxaci. I když vás finanční stres může zahltit, nezapomeňte, že existují zdroje, které vám pomohou zvládnout stres i finance. Najděte si čas na odpočinek, meditaci, zábavnou činnost a na kontakty s ostatními.

Překonávání finančního stresu může být běh na dlouhou trať            

                      

Je pravděpodobné, že se vám nepodaří vyřešit finanční problémy ze dne na den, nicméně to neznamená, že nemůžete začít pracovat na zvládání finančního stresu ještě dnes. Můžete se částečně zbavit úzkosti tím, že se postaráte sami o sebe – třeba tím, že vyhledáte odbornou pomoc, která vám s financemi pomůže.

Můžete například prozkoumat programy odpuštění osobních půjček (tzv. milostivé léto) a programy splácení založené na příjmech, které mohou vytvořit přijatelnější splátky vašeho dluhu.

Pokud nemůžete platit účty, zkuste zavolat do banky, společnosti poskytující finanční služby nebo kreditní karty a vysvětlit jim svou situaci – často vám mohou sestavit splátkový kalendář, který vám bude více vyhovovat.

Zkuste se obrátit na rodinu a přátele s žádostí o podporu, která vám pomůže snížit stres. Můžete také zkusit navštěvovat podpůrnou skupinu pro lidi, kteří se potýkají s finančním stresem. Pamatujte, že nejste sami.

Autorem článku je ZOXO – poskytovatel nebankovních půjček.

PR