Rodiny už se na horách neubytují, setkávat se mají jen členové domácnosti

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - čtvrtek, 28. leden 2021 21:49
CDC koronavirus ilustrační, pixabay

Očekávané zpřísnění je tu. Vláda ve čtvrtek večer udělila definitivní stopku vlekům na horách, ty nově nebudou sloužit ani pěším. Služební cesty spojené s ubytováním v hotelech či penzionech, které Češi využívali k návštěvě hor, budou možné jen s potvrzením a bez dalších rodinných příslušníků. Na vlastní chaty a chalupy lidé mohou jezdit dál, ale jen v rámci své rodiny. Všechna opatření vstoupí v platnost o půlnoci z pátku na sobotu.

Vláda chce více omezit volný pohyb osob. Setkávat by se měly jen osoby, které spolu žijí v jedné domácnosti. „Když už lidé musí někam vyrazit, povolujeme cesty do vlastních rekreačních objektů. Lidé by v nich měli současně pobývat jen v jedné domácnosti. Lidé by měli na nezbytnou míru omezit kontakty s jinými osobami. Návštěvy v rodinách by měli lidé skutečně zvážit. A pokud k tomu dojde, je vhodné, aby nosili respirátory,“ řekl ministr vnitra Hamáček.

Rodiny už na "služební cesty" nemohou

Ubytovací služby budou moci využívat pouze osoby na služební cestě, jenže to bude mít háček. Budou se muset prokázat písemným potvrzením zaměstnavatele či objednatele služby. „Ubytovací služby mohou být poskytnuty pouze danému zájemci o ubytování a dotyčný se bude muset prokázat písemným potvrzením zaměstnavatele, že byl nucen poskytnout služební cestu. A ubytovací služby budou muset tyto dokumenty uchovávat," podotkl Hamáček.

Blatný: Situace není udržitelná

Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného je na jednotkách intenzivní péče s covidem neustále kolem 1000 lidí, v nemocnicích pak 6000 pacientů. "Není možné v tuto chvíli uvolňovat. Reprodukční číslo je kolem jedné a dává za pravdu tomu, že se brždění téměř zastavilo. Situace není dlouhodobě udržitelná. Je potřeba dosáhnout poklesu. Jakékoliv nové zhoršení situace by okamžitě vedlo k přetížení nemocnic, které jsou na hraně,“ podotkl Blatný.