Restaurace v centru Plzně zůstala na protest otevřená

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - sobota, 19. prosinec 2020 09:21
Plzeň-Východní_Předměstí_-_Pallova_8_a_6_(1) Foto: Ristorante Budino

Na protest proti stále se měnícím protiepidemickým opatřením a nedostatečným kompenzacím státu nechal dnes otevřenou restauraci Budino její majitel a kuchař David Vavroch. Podnik v centru Plzně, který je už 15 let oblíbený svoji italskou kuchyní, chce mít otevřeno do středy 23. prosince, přestože restaurace musí být podle vládních opatření ode dneška zavřené a mohou prodávat jídlo jen přes výdejní okénko. Bude otevřeno, pokud přijdou hosté, řekl Vavroch.

"Naštvaný jsem dlouho, je to vyjádření protestu. Není to kvůli tomu, že bych bažil po penězích," uvedl Vavroch. Podle něj je skoro zázrak, že do restaurace chodí zaměstnanci a že se tam svítí. Ze sedmi lidí propustil čtyři. Dluží na nájemném, energiích, sociálním pojištění i na platech. Kompenzace od státu nejsou podle něj dostačující, pokryjí minimum tržeb.

"Skončím, až mi odpojí elektřinu, nebo až mě vyhodí domácí, jinak nechci. Mistr světa ale nejsem, takhle můj protest nechápejte," uvedl. Zatím vysvětluje, že až začne vydělávat, tak dluhy doplatí.

Důvodem jeho kroku je také to, že nechce, aby zákazníci jedli kvalitní jídlo na ulici z plastových menu boxů.

"Lidé moc nechodí, většinu to odradilo. Také oni jsou v nějakém riziku čehosi. Ale nějak se mi snaží podpořit," uvedl.

Vavroch rušil na konec roku spoustu rezervací, v restauraci by normálně bylo plno. Další přesouval z 18:00 a 16:00, když mělo být otevřeno jen do 20:00. Ale i ty rezervace nakonec hosté zrušili. Dnes po 17:00 sedělo v Budinu šest zákazníků, kteří tam zůstali z oběda a postupně odcházeli.

"Nikdo další už by nepřišel. Můžu tady demonstrativně být, ale budu tu sám. Kdyby někdo zašel, tak mu naleju. Chodí sem jenom lidé, co znám," řekl.

Strážníci, kteří přijeli na podnět na kontrolu, majiteli řekli, aby hosty už neobsluhoval a vypustil je ven.