Restaurace a obchody otevřou, ale až od čtvrtka 3. prosince

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - neděle, 29. listopad 2020 12:14
vlada cr ilustrační foto

Všechny obchody, restaurace i služby, které jsou nyní uzavřené kvůli opatřením proti šíření koronaviru, se otevřou ve čtvrtek 3. prosince. Vláda v neděli o přechodu do 3. stupně protiepidemického systému a s tím souvisejícího uvolnění rozhodla jednomyslně.

Přesun do třetího stupně pro Česko znamená znovuotevření restaurací, všech obchodů i provozoven služeb nebo zrušení omezení volného pohybu osob v nočních hodinách. Zároveň také bude obnoven nedělní prodej. Venku se nově bude moci scházet až 50 lidí místo současných šesti.

Restaurace do 22 hodin a jen čtyři lidé u stolu

Stravovací zařízení budou moci být od čtvrtka v provozu od 06:00 do 22:00. Obsluhovat bude možné jen usazené hosty, u jednoho stolu budou moci sedět nejvýše čtyři lidé. Podniky budou smět naplnit kapacitu na 50 procent.

Trhy se mohou konat, ale...

Vánoční trhy vláda nezakázala, platí pro ně ale stejná pravidla jako pro farmářské trh, tedy rozestupy mezi stánky minimálně na čtyři metry. „Stále doporučuje neuskutečňovat vánoční trhy, ale ani je nezakazujeme,“ řekl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. Podle něj ale platí, že se na místě nebude moci konzumovat. Hypoteticky si ale alkohol u stánků mohou koupit a vypít někde po cestě. To dosud bylo zakázáno, a pokud si někde alkohol koupili, museli si ho odnést domů.

Kadeřnice bez štítů, oblečení nepůjde do karantény

Oproti původním plánům rozhodla Vláda o dvou změnách. Kadeřnicím bude stačit pouze rouška, nebudou přes ní muset mít ještě ochranný štít. Vyzkoušené oblečení či obuv také nebude muset jít na 24 hodin do karantény, jak ministři původně zvažovali.

Naopak i nadále povinnost nosit roušky ve všech vnitřních prostorech a ve vybraných veřejných místech zůstává.

Článek bude aktualizován.