Radek Novák: Babišův střet zájmů? Poražená je celá společnost...

Zveřejněno v Politika
Od - pátek, 8. červenec 2022 07:00
Radek Novák: Babišův střet zájmů? Poražená je celá společnost... Foto: J. Adlt

Několikaletý kolotoč kvůli střetu zájmů Andreje Babiše zřejmě dojezdil. Česko má podle Evropské komise za Babišův střet zájmů zaplatit „neskutečných“ 1,1 milionu korun. Je to směšné nejen s ohledem na výši sankce, ale i s ohledem na to, že Andrej Babiš nahlas nevylučuje návrat do byznysu.

Držme se faktů a dejme teď stranou úvahy o tom, jestli chtěl Andrej Babiš osvobodit Česko od korupce nebo ji naopak chtěl ještě přiživit. Nikam by to nevedlo.

Jisté je, že Andrej Babiš vstupoval do politiky jako miliardář. Jako ministr financí a později předseda vlády měl zásadní vliv na přerozdělování evropských dotací. Měl bezprostřední vliv na výběr ministrů konkrétních resortů, kteří mu byli přímo odpovědní.

Jednoduchá otázka: Proč by toho nevyužil k tomu, aby pomohl svému byznysu, svým firmám, které celý život budoval? Opravdu si někdo myslí, že by si podkopával nohy? Ale no tak…

Je mně celkem jedno, jestli se Babiš na čas podnikání vzdal nebo nikoliv, když sám v médiích připouští návrat k byznysu. Můžeme se ztrácet v právních výkladech a kličkách a v nepříliš transparentních a složitých pravidlech Evropské unie, ale můžeme použít i selský rozum.

Andrej Babiš reprezentoval Českou republiku v Evropské radě, kde měl veškeré informace o evropských dotacích i dalších podstatných informacích užitečných pro vedení byznysu. V Česku rozhodoval o tom, jak budou tyto dotace na národní úrovni čerpány.

Bylo by naivní si myslet, že zapomněl na své firmy poté, co je musel jako člen vlády vložit do svěřenských fondů. Nevěřím tomu, že s jejich vedením nijak nekomunikuje, a nevěřím ani tomu, že by Babiš upozadil zájmy svých firem před zájmy České republiky.

Můžeme se jen domnívat, kolik peněz takové jednání „bývalým a budoucím“ firmám Andreje Babiše přineslo. Každopádně pro člověka s takovým majetkem, jako je Andrej Babiš, je sankce v podobě milionu korun více než směšná. Navíc ji má zaplatit stát…

Ještě smutnější je na celé kauze to, jak dlouho se táhne a kolik času s ní politici a státní zaměstnanci ztratili. Statisíce lidí kvůli střetu zájmů Andreje Babiše demonstrovaly po náměstích, novináři snad ze všech médií nám o ní dennodenně referovali.

A dosavadní výsledek celého kolotoče? Střet zájmů za 1,1 milionu korun. (Fakt, že Agrofert nemůže čerpat dotace, v tomto případě nepovažuji za trest, ale za opatření).

Také cítíte tu pachuť? Je úplně jedno, na čí straně jste stáli, v tomto sporu jsou poražení úplně všichni –celá společnost. Jedna jistota ale dál zůstává: Dotace a politika vždy budou křivit trh a příležitost bude dál dělat zloděje.

Autor: Radek Novák, podnikatel a majitel mediální společnosti Euronova Group