Smrtelná naháňka. Psi se při lovu nakazili od černé zvěře nevyléčitelnou chorobou!

Zveřejněno v Karlovarský kraj ZAK
Od - pondělí, 16. leden 2023 13:40
Smrtelná naháňka. Psi se při lovu nakazili od černé zvěře nevyléčitelnou chorobou! Zdroj: SVS

V České republice byly v závěru loňského roku potvrzeny tři úhyny loveckých psů na Aujeszkyho chorobu. Psi se s největší pravděpodobností nakazili od černé zvěře, se kterou se dostali do kontaktu během lovu. Chovatelé se přitom ve dvou případech zúčastnili naháňky v Plzeňském a Karlovarském kraji.

Na veterinární klinice na pražské Zbraslavi musel být krátce před Vánoci utracen jagdteriér, který se týden předtím účastnil naháňky v Karlovarském kraji na černou zvěř. "Zvíře vykazovalo příznaky typické pro Aujeszkyho chorobu, kterou následně potvrdilo také vyšetření ve Státním veterinárním ústavu," uvedl mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček. Podle něj už začátkem prosince musel soukromý veterinární lékař utratit trpícího dvouletého štýrského brakýře z Českokrumlovska. Chovatel se se psem o týden dříve zúčastnil naháňky na Domažlicku.

Aujeszkyho choroba je rozšířena prakticky po celém světě. Rezervoárem nákazy jsou dospělá prasata, neboť jako jediná tuto nákazu přežívají. Původcem onemocnění je herpesvirus, který napadá nervovou soustavu a dýchací ústrojí. Nákaza je přenosná také na skot, ovce, kozy, psy, kočky, králíky, stejně tak na volně žijící živočichy. Přenáší se nejčastěji přímým kontaktem, ale také slinami, krví, pozřením vyvržených vnitřností či odřezků masa. Onemocnění není léčitelné a pro nakažené psy je proto smrtelné. Poslední případ této nákazy u hospodářských zvířat v ČR se vyskytl v malochovu prasat na Benešovsku v březnu 2004.

Každoročně se počty podobných potvrzených případů v ČR pohybují v rámci jednotek. Prakticky ve všech případech z posledních let přišla všechna nakažená zvířata do kontaktu s prasaty divokými (zpravidla při lovu), nebo konzumovala jejich tepelně neupravené maso. V současné době neexistuje vakcína pro vakcinaci psů. Použití inaktivované vakcíny určené pro prasata u psů může způsobovat závažnou postvakcinační reakcí vedoucí až k úhynu, a proto ji nelze použít. 

„Zásadním preventivním opatřením je minimalizovat možnost kontaktu psů, ale i dalších domácích zvířat, s divokými prasaty a nekrmit zvířata syrovým masem či vnitřnostmi z divočáka,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád. Jelikož vysoké teploty virus spolehlivě ničí, je nutné tepelné ošetření masa určeného ke krmení psů nebo koček. „Pokud jde o chovatele hospodářských zvířat, zejména prasat, platí nutnost dodržovat zásady biologické bezpečnosti, především zamezit možnému vniknutí divokých prasat do chovů,“ dodal Semerád.