První elektrický automobil ID.3 již brázdí silnice Plzeňska

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - pátek, 25. září 2020 11:33

Nová éra začíná! Na plzeňské silnice vyjíždí historicky první plně elektrický automobil Volkswagen ID.3. V celém Česku byl dosud předán teprve kvartet těchto novinek, a právě do Plzně přijel v pořadí čtvrtý model. O západočeskou premiéru se postarali v Porsche Plzeň a není tajemstvím, že vůz zůstane k vidění v kraji. Prvním majitelem je totiž stavař z Mariánského Týnce Jiří Fojtík, resp. jeho žena Naďa. Oba odjížděli ze showroomu s velkým nadšením.

„Přiznám, že je to určitá prestiž, ale současně také netvrdím, že budoucnost bude jen elektrická. Z mého pohledu je ideální kombinace mít naftové auto, které na dlouhé cesty nic nepřekoná, ale na ty krátké je elektrika a zvlášť ve firmě ideální – nesmrdí to, čistý provoz je ekologický, nemusíte se jím příliš zabývat a zatím i zaparkujete ve města zadarmo. ID.3 má výkon, výdrž i kapacitu, a navíc vypadá jako auto – je pohodlné, prostorné, velké. A jelikož nejsem zastánce nějakých polovičních řešení typů hybrid a po zkušenostech s benzínovými auty, kde se stále musí něco dobíjet, obnovovat, měnit olej, tak jsem si řekl, že pro mě jako uživatele, resp. pro mé zaměstnance to bude ideální řešení – prostě přijede, dá do zásuvky a odjede,“ vyjmenoval Jiří Fojtík důvody, které ho motivovaly k pořízení nového, plně elektrického modelu z dílny Volkswagen.

Čistě elektrický vůz ID.3 je určen pro Fojtíkovu ženu Naďu, která je účetní v jeho firmě Santini stavby. „Je fakt, že běžnému zaměstnanci bych ho kvůli vysoké ceně nekoupil, ale tohle je současně i dárek k narozeninám,“ usmál se spokojeně Fojtík, když současně přiznal, že opravdové nadšení z vozu přišlo až na druhý pokus. „Manželka se o něm dozvěděla asi půl roku poté, co jsem uhradil prebookační poplatek. Říkala, že jsem blázen a že si s tím budu jezdit sám, ale pak přišla nabídka na zkušební večer v Drážďanech. Tam se s ním projela a od té doby tvrdí, že mi ho už nepůjčí,“ vypráví s úsměvem Jiří Fojtík. „Až do prvního svezení v Drážďanech jsem byla na vážkách, ale pak jsem řekla jednoznačně ano,“ potvrdila manželova slova paní Naďa, která se navíc hned zamilovala do typické tyrkysové barvy. Dvojici ale vůz dostal především svými vlastnostmi. „Je to obratné, ovladatelné, živé. Člověk je překvapený je se to auto chová, jak to jede a jak to drží na silnici. Věřím, že až se s tím pár lidí sveze, začnou na elektromobily koukat jinak,“ mluví z vlastní zkušenosti Jiří Fojtík.

Model ID.3 od Porsche Plzeň je po Ostravě, Olomouci a Praze teprve čtvrtým předaným v Česku. „Jsme poctěni tím, že jsem jedni z prvních, kteří ID.3 předávali, ale pro nás je mnohem důležitější, aby s ním byli zákazníci spokojeni, ostatně jako s jakýmkoli jiným vozem, který od nás odjíždí. ID.3 je modelem, který by měl být určený širší veřejnosti, protože jinak nesmíme zapomenout, že od nás již odjela řada elektrických vozů Audi e-tron, jejichž prodej odstartoval v loňském roce. Nyní tedy navazujeme a naplno vstupujeme do éry, která sice ještě není tak úplně jasně daná, ale nebojíme se toho. Uvidíme, co bude dál a určitě se na ní chceme podílet,“ je odhodlán postavit se novým výzvám, které éra elektromobility přináší, Bohumil Šrámek, ředitel Porsche Plzeň, který s vedoucím Volkswagen Jaroslavem Matasem první vůz ID.3 předával.

ID.3 je plně elektrický model Volkswagen s udávaným dojezdem 420 km na jedno nabití, ale automobilka se pyšní testem, kdy z německého Cvikova do švýcarského Schaffhausenu vůz ujel celých 531 kilometrů. Model je již možné si v Porsche Plzeň prohlédnout a v sobotu s ním Matasův tým chystá testovací jízdy se Světem motorů u plzeňské Olympie.