První dobré zprávy? V kraji se snížil explozivní nárůst počtu nakažených

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - úterý, 27. říjen 2020 19:58
Koronavirus Ilustrační foto: Pixabay

Plzeňský kraj už nezaznamenává tak explozivní nárůst nakažených koronavirem jako v minulém týdnu. Mírně klesl také počet nakažených nad 65 let. Stále je ale přes 30 procent pozitivních z počtu provedených testů.

Nejvíce postiženým okresem dle sdělení zástupců Krajské hygienické stanice jsou Plzeň-město a také Plzeň-jih. V kraji bylo k pondělí evidováno 16 047 případů nákazy koronavirem, přesto ale podle krajského epidemiologa Petra Pazdiory nejde už o tak explozivní nárůst jako v uplynulých týdnech. O několik desetin procenta také klesl počet nakažených ve věku 65+. Stále je ale vysoké procento pozitivně testovaných ve vztahu k počtu provedených testů, a to nad 30 %.

"Každý den se počet provedených testů v kraji pohybuje mezi 1 800 až 3 000 testy. Čekací doba na test je do druhého dne nebo ho provedeme týž den. Ve srovnání s jinými kraji jsme v tom jedineční," řekl Pazdiora. Podle něj je to díky ochotě stacionárních odběrových míst, mobilních týmů i Bioptické laboratoře, která zřídila i mobilní odběrový tým. Krajské hygienické stanici pomáhají studenti Západočeské univerzity, strážníci, krajští hasiči, Zdravotní ústav, finanční úřad a magistrát, hygiena je zaškolila hlavně pro trasování. Dnes se daří do čtyř dnů obvolat drtivou většinu kontaktů, které přišly do styku s pozitivní osobou.

Podle Jana Beneše z Fakultní nemocnice v Plzni je v současné době je v kraji hospitalizováno 434 pacientů, 38 na JIP a 16 na plicní ventilaci. "Kapacity nemocnic jsou navyšovány podle potřeby a zatím dostačují. Příští týden se budou kapacity dále navyšovat, přičemž v krajských nemocnicích už budou na hranici zejména kvůli personálnímu zajištění. FN Plzeň zvládne kapacitně dále navyšovat ještě dva týdny," doplnil Beneš.