Prudké oteplení způsobí dopravní komplikace, hrozí ledovka i poškozené silnice

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - středa, 17. únor 2021 10:31
Díry na silnici Hejtmani dostanou i letos peníze na opravy silnic II. a III. třídy. Foto: Richard Beneš

Výrazné oteplení může přinést komplikace na silnicích v Plzeňském kraji. Ředitelství silnic a dálnic varuje před tvorbou ledovek, navíc se očekávají i lokální poruchy vozovek.

V následujících dnech bude během dne docházet ke značnému oteplování. V průběhu večerních a nočních hodin ale budou teploty výrazně nižší a na většině území okolo bodu mrazu. Současně s tím také meteorologové očekávají zvýšenou tvorbu srážek v podobě sněžení nebo deště. "Tyto teplotní výkyvy mohou se srážkami a nízkou teplotou povrchů silnic na některých úsecích komunikací I. tříd zapříčinit tvorbu ledovek. V Plzeňském kraji není oproti těm ostatním prozatím vyhlášeno varování před nebezpečím. Přesto upozorňujeme, že na některých místech by se ledovka mohla v příštích dnech objevit," potvrdil mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Adam Koloušek.

Současně s tím se na silnicích vlivem počasí a intenzivní dopravy mohou objevovat i menší poruchy vozovky v podobě výtluků. "Jedná se o běžný jev, který se projevuje převážně v období zimní údržby vozovek. Zatékáním vody do spár vozovky a následnými výraznými změnami teplot dochází k postupnému narušování krytu vozovek, na kterých se následně mohou objevovat lokální poruchy. Těmi mohou být například právě výtluky," podotkl Koloušek. V zimním období se podle něj poruchy opravují průběžně v rámci inspekčních jízd pomocí studené asfaltové směsi. "Ta je za současných klimatických podmínek nejvhodnější možností opravy," dodal. V místech, kde momentálně opravy nemohou být prováděny, budou řidiči varováni provizorními dopravními značkami, které upozorňují na nerovnosti na vozovce.

Současně s tím už podle Kolouška probíhají přípravy na rozsáhlejší lokální výspravy, které by měly být zahájeny, až technologické postupy umožní opravy v souladu s předpisy. "Řidiče tímto prosíme, aby počítali s možnými komplikacemi, které by se na vozovkách mohly objevit a přizpůsobili jízdu stavu a povaze vozovky," dodal.