Propad návštěvnosti už plzeňská ZOO nedožene, ztráty se budou prohlubovat

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - neděle, 11. říjen 2020 09:34
200603_Velbloud_2 Foto: ZOO Plzeň

Zoologická a botanická zahrada města Plzně se podle nařízení vlády kvůli šíření koronaviru od pondělí minimálně na dva týdny opět uzavře. V minulých letech se zoo zavřela maximálně kvůli silnému vichru na půlden nebo den, letos na jaře měla poprvé delší dobu zavřeno, rovněž kvůli koronaviru. I když se letní sezona vydařila, propad návštěvnosti se už nedožene a nyní se bude zřejmě dál prohlubovat, řekl mluvčí zoo Martin Vobruba.

"Nařízení musíme respektovat a musíme se jim přizpůsobit," řekl. Zoo doufá, že omezení nepotrvá delší dobu. Na jaře se zahrada uzavřela na víc než 40 dní, dalších několik týdnů měla omezený provoz, dovnitř mohl jen limitovaný počet lidí, kteří si koupili vstupenky v on-line předprodeji. Do letní sezony tak zahrada vstupovala s meziročním propadem návštěvnosti 85.000 lidí. "Jednoznačně nám chyběly v březnu až červnu školy a školky," řekl Vobruba.

V létě se povedlo propad návštěvnosti snížit díky mimořádnému červenci. "V červenci bylo v zoo 104.000 lidí, byl to nejlepší červenec všech dob a druhý nejlepší měsíc všech dob po srpnu 2010," uvedl Vobruba. I tak ale po létě činil meziroční propad návštěvnosti 65.000 lidí. Loni měla zahrada rekordní návštěvnost, poprvé ve své historii překročila půl milionu návštěvníků za rok.

Zřizovatelem zoo, která chová přes 7000 zvířat ve 1172 různých druzích a taxonech, je město Plzeň. "Zoo jsme poslali 16 milionů korun finanční transfer jako výpadek příjmů," řekl koncem září primátorův první náměstek Roman Zarzycký (ANO).

čtk