Přírodní a venkovní koupaliště v Plzeňském kraji mají velmi kvalitní vodu

Zveřejněno v Aktuálně
Od - čtvrtek, 24. červen 2021 15:13
Přírodní a venkovní koupaliště v Plzeňském kraji mají velmi kvalitní vodu ilustrační

Přírodní a venkovní koupaliště v Plzeňském kraji mají velmi kvalitní vodu. Zhoršená jakost je jen v Košuteckém jezírku v Plzni, kde je ale stále průhlednost kolem dvou metrů. Vyplývá to z informací krajské hygienické stanice a hydrobiologa Povodí Vltavy Jindřicha Durase.

Velmi dobré koupání, tedy kvalita vody i vysoká průhlednost, je podle hygieniků stále v dolní i horní části největší přehrady Hracholusky na severu Plzeňska. Stejně jsou na tom oba biotopy na jihu Plzeňska Kotynka v Dobřanech a Blovice. Výborná voda je také na sledovaných rekreačních plochách na Domažlicku, tedy ve velkém rybníku Babylon u hranic s Německem a v Kdyni na Hájovně.

Problémy nejsou ani na Klatovsku, tedy ve velkých rekreačních rybnících Bušek u Velhartic a také na Hnačově u Plánice, který byl poslední dva roky kvůli rekonstrukci vypuštěn. "Je tam teď krásné koupání, lidé jsou nadržení. Chatky v našem autokempu máme na prázdniny plné, už teď jsou z poloviny obsazené. Letošní novinkou jsou dvě lanové dráhy wakeparku, který už je teď v provozu," řekl starosta Milan Přerost.

Velmi kvalitní vodu ke koupání mají všechny bolevecké rybníky v Plzni. Na přítomnost sinic ve vodě je ještě brzy, i později v létě se tam ale vyskytují jen nepatrně a pro plavce nejsou rizikem. Velký Bolevecký rybník má nyní vodu průhlednou do dvou metrů, jemný zákal už se téměř usadil. Hladina vody se po zimě zvýšila téměř o 20 centimetrů, aktuálně ale asi metr vody chybí. "Plavci se v nejbližší době nemusejí obávat kontaktu s vodními rostlinami, protože se jejich výhonky drží zatím v blízkosti dna," uvedl Duras.

Senecký rybník získal na jaře dost vody. Kamenný rybník ji má tradičně zbarvenou hnědými rašelinnými látkami, ale voda tam má výbornou kvalitu a ke koupání ji lze podle Durase jedině doporučit. Stejné je to v Třemošenském rybníce, kde je slabý zákal, ale průhlednost kolem dvou metrů. Dobré podmínky pro koupání a zhruba stejně průhledná voda je v Šídlovském rybníce, který se na jaře zcela naplnil vodou.

čtk