Případ otrávených orlů pokročil. Snědli vnitřnosti krocana napíchané jedem

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - úterý, 9. únor 2021 11:02
unnamed (1) Foto: DESOP

Čtyři mrtvé orly mořské našli v sobotu ekologové na jednom místě nedaleko Velkého Boru na Klatovsku. První výsledky pitvy potvrdily, že ptáci snědli vnitřnosti krocana, které byly napíchané jedem.

Foto: DESOP

V pondělí byla na Veterinární klinice Vedilab v Plzni provedena pitva všech čtyř zajištěných orlů mořských. Zároveň byly odebrány vzorky na toxikologickou analýzu a určen druh otrávené potravy. "Už podle rentgenových snímků je patrné, že orli pozřeli velké množství zbytků jateční drůbeže a že o předloženou otrávenou návnadu byl mezi dravci velký zájem. Propojíme-li tento fakt se stopami zajištěnými na místě činu, zcela jednoznačně se zúží okruh na lokalitě zajištěných a skladovaných zbytků z jateční výroby. Přesněji řečeno, čerstvé vnitřnosti z krocana, napíchané jedem a servírované na hromadě hnoje v době, kdy všude ležel sníh, byly pro orly mořské neodolatelnou potravní nabídkou. Proto se také na lokalitě našli pouze čtyři orli, jelikož u krmení byli první a nikoho jiného k němu už nepustili. Tím je rovněž také jasné, že otrávená návnada musela být na místě cíleně umístěna v době zámrzu a sněhové pokrývky za bílého dne a že pro čtyři orly jí bylo tak akorát a na další zvířata už zkrátka nezbylo. Datu umístění otrávené návnady a otrava ptáků samotná je pak odhadována na asi sedm dní zpět," uvedl Karel Makoň ze Záchranné stanice živočichů. Podle jeho slov byla na místě v pondělí již jiná situace a stav. Uživatel pozemku hromady vedlejších živočišných produktů překryl zeminou, hnojiště změněné na kompost přeházel a celkově lokalitu poupravil.

Foto: DESOP

Zvedla se vlna solidarity

"Za 27 let činnosti jsem nikdy nezažil tak obrovskou vlnu solidarity a podpory jako nyní. Případ úmyslné otravy čtyř orlů mořských u Velkého Boru nedaleko Horažďovic na Plzeňsku doslova zvedl půl republiky ze židle. Každý den dostáváme desítky e-mailů a nabídek spolupráce i podpory. Vyhodnocujeme desítky dat a informací, snažíme se odpovědět každému, kdo nám nabízí pomoc a udržet situaci pod kontrolou. Do toho však ještě probíhá vyšetřování," dodal Makoň.

Na spolkový účet 626222/0300 pod variabilním symbolem 4444 přišlo dle Makoňových slov neuvěřitelné množství peněz na vyšetřování případu a odhalení pachatele.

Případ si přebrala kriminální policie. Policie ve věci zahájila úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu týrání zvířat.

O případu jsme psali zde.