Přetíženým nemocnicím na Karlovarsku pomohou v Plzni a Klatovech

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - pátek, 5. únor 2021 15:52
Lochotínský areál FN Plzeň Foto: Lochotínský areál FN Plzeň

Klatovská nemocnice a nemocnice Privamed v Plzni přijímají dnes pět pacientů s nemocí covid-19 z přetížených nemocnic v Karlovarském kraji. Z nemocnic v Sokolově a v Chebu se dnes převáží 25 pacientů do Prahy, Plzeňského a Středočeského kraje. Lidé převážení do Plzně a Klatov nevyžadují intenzivní péči, ale akutní nemocniční péči na standardních lůžkách, řekl krajský koordinátor lůžkové péče Jan Beneš.

Pro nemocnice v Plzeňském kraji je to podle něj asi největší převoz covidových pacientů v jednom dni. Dosud bylo z Karlovarského kraje převezeno do nemocnic v Plzeňském kraji do 20 lidí, z toho asi šest na intenzivní lůžka. "Pro dnešní převoz byly vybrány nemocnice v Klatovech a nemocnice Privamed, které měly aktuálně největší volnou kapacitu na standardních lůžkách," řekl Beneš. Kromě toho Fakultní nemocnice v Plzni přijímá i další pacienty, kteří mají covid, ale jsou hospitalizováni kvůli jiné závažné zdravotní komplikaci, pro niž je fakultní nemocnice spádová i pro Karlovarský kraj.

Tři nemocné přijímá dnes Klatovská nemocnice. "Oproti začátku týdne se nám lehce uvolnila standardní covidová lůžka, proto můžeme dnes převzít do péče pacienty ze sousedního kraje," řekl mluvčí Jiří Kokoška. Klatovská nemocnice, druhá největší v kraji, přijala už asi před dvěma týdny z Chebu jednoho pacienta s covidem na lůžko intenzivní péče.

V Plzeňském kraji jsou podle Beneše lůžka pro covidové pacienty výrazně vytížená. Téměř na hraně je využití reprofilizovaných kapacit standardní péče. Výrazně je vytížena například kapacita standardních lůžek ve fakultní nemocnici, kde počty hospitalizovaných covidových pacientů stále narůstají.

Například dnes ve FN pečují o 169 pacientů s covidem, z toho 45 je v intenzivní péči. Na umělou plicní ventilaci je napojeno 23 lidí a na mimotělní oběh na přístroji ECMO tři nemocní s covidem. Podle ministerstva zdravotnictví je dnes v kraji volných 34 ze 174 intenzivních lůžek JIP/ARO, z toho jsou dvě pro covidové pacienty, ostatní jsou pro další nemocné. Upravených intenzivních lůžek pro pacienty s covidem je v kraji volných 11 z 53. Reprofilizovaných standardních lůžek s kyslíkem určených pro nemocné s covidem je v kraji volných 93 ze 428. Standardních lůžek s kyslíkem není obsazeno 367 z 1257, volná ale nejsou pro covidové pacienty. K dispozici jsou dva z pěti přístrojů ECMO.