Pracovníci uzavřených restaurací přišli o práci. Končí na úřadě

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - středa, 18. březen 2020 10:12
restaurace Hotel Central Plzeň ilustrační

Pracovníci uzavřených restaurací, kaváren, barů a ubytovacích zařízení v Plzeňském kraji hledají náhradní brigády nebo končí pracovní poměr dohodou a hlásí se na úřadu práce jako nezaměstnaní. Někteří doufají, že se po odeznění nouzového stavu do práce vrátí.

"Lidé jsou teď na dovolené a poté skončí pracovní poměr dohodou. Nemáme polštář, abychom jim platili 100 procent mzdy, když budou doma," uvedl spolumajitel plzeňské restaurace. Šéf dalšího provozu řekl, že většina číšníků a kuchařů na dohodu přistoupila a počítá s návratem do práce. Část peněz budou teď dostávat od úřadu a zbytek jim pak bude firma kompenzovat po opětovném začátku provozu.

"V pondělí se už začali evidovat první zaměstnanci z gastronomie a hotelnictví, kteří měli ukončený pracovní poměr dohodou, a část byla také živnostníků, kteří přerušili činnost," řekl ředitel plzeňského úřadu práce Zdeněk Novotný. Podle něj to byly v pondělí desítky lidí. Potvrdil, že řada z nich počítá s tím, že po konci stavu nouze se do stejné restaurace vrátí.

Úřad práce přijal bezpečnostní opatření, která omezují styk s klienty. Je možný pouze pro ty, kteří se na osobní jednání předem telefonicky objednají. Novotný klientům doporučil, aby si příslušné tiskopisy předem vytiskli z webu nebo si je vyzvedli u vstupu do úřadu. Vyplněné žádosti mohou poslat e-mailem, datovou schránkou nebo poštou, případně vhodit do označených schránek u vrátnice.

Délka čerpání podpory se liší podle věku - na pět měsíců je pro mladší 50 let, osm měsíců do 55 let a starší 55 let ji mohou brát až 11 měsíců. Výše podpory se odvíjí od průměrného čistého výdělku v posledním zaměstnání, je zastropovaná a snižuje se v průběhu čerpání. Evidenci může registrovaný uchazeč ukončit velmi snadno. "Doloží nám, že například druhý den nastupuje do práce a je okamžitě vyřazen," uvedl Novotný. Během registrace může mít takzvané nekolidující zaměstnání, kde si může vydělat až do poloviny minimální mzdy, ale v tom případě nemůže pobírat podporu.

Hejtman Josef Bernard (ČSSD) uvedl, že restaurace, živnostníci a kulturní instituce budou potřebovat pomoc státu, jinak řada z nich skončí. "Problémy budou obrovské. Kraj může drobně pomoci tím, že navýší dotace nějakému sektoru, ale to je zdaleka nevytrhne," uvedl. Nelepší cesta pomoci by byla podle něj byla "přes daně". Čím víc platí daně, tím více by se jich měla týkat budoucí úleva na daních, dodal.

čtk