Pozor, tento přívěsek na klíče může způsobit dětem zdravotní problémy

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - sobota, 6. březen 2021 08:48
92f77f6f-17e0-4eae-b664-9b2829d32f00-768x576 Foto: ČOI

Další hračku, která může znamenat pro nejmenší děti zdravotní riziko, objevili v těchto dnech inspektoři. Jedná se o přívěsek na klíče v podobě panenky s copánky.

Česká obchodní inspekce nalezla na tuzemském trhu výrobek, který může být pro nejmenší děti nebezpečný. Jedná se o plastovou panenku, která má na temenu hlavy připevněn řetízek s kroužkem na klíče. Panenka je oblečena v šatičkách různých barev, na kterých jsou připevněny různobarevné látkové květy.  Na nohou má obuty snímatelné plastové botičky. "Výrobek je distribuován bez obalu a jakýchkoli dalších informací pro spotřebitelem," uvedl mluvčí České obchodní inspekce Jiří Fröhlich.

Provedením příslušných zkoušek pevnosti v tahu bylo podle něj zjištěno, že se působením síly z výrobku uvolnily kovové části - řetízek a kroužek na klíče, které se vejdou do válce pro malé části. Do válce pro malé části se rovněž vešly plastové lehce snímatelné botičky, které má panenka obuty na nohou.

"Jedná se o výrobek s dvojí funkcí - je zároveň přívěskem na klíče a hračkou bez specifikace věku dítěte. Výrobce neupozorňuje na žádné riziko pro děti ve věku do tří let, které by s výrobkem mohlo být spojeno. "V průběhu používání hračky může malé dítě sundat panence botičky, případně utrhnout z hračky výše uvedené malé části, které může spolknout nebo vdechnout," dodal Fröhlich.

Česká obchodní inspekce uložila distributorovi hračky ochranné opatření, kterým je zákaz distribuce a stažení výrobku z trhu nebo z oběhu. Hračka byla nahlášena kontaktnímu bodu na Ministerstvu průmyslu a obchodu a zveřejněna v systému RAPEX.