Portrét sluníčkového Havla zdobí Mlýnskou strouhu

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - úterý, 12. listopad 2019 15:09
havel, srdíčka Foto: M. Osvaldová

Velký portrét Václava Havla od studentky fakulty designu a umění Terezy Fialové je od úterý k vidění nad jezírkem v Mlýnské strouze. Dílo je vytvořené z červených srdíček, natištěné na bílé PVC desce.

Foto: M. Osvaldová

Dílo vytvořila třiadvacetiletá Tereza Fialová jako svoji semestrální práci v ateliéru Grafický design pod vedením Rostislava Vaňka a Kristýny Fišerové. "Měli jsme zadání na téma Václav Havel. Přemýšlela jsem, co udělat. Myšlenky se vyvinuly tak, že on je zosobněním nějakých základních morálních hodnot a svobody," prohlásila. Když dílo tvořila, sama prý netušila, že se portrét Václava Havla dostane až do Mlýnské strouhy. "Myslela jsem si, že to skončí jen jako vystavený plakát, překvapení to tedy bylo velké. Jsem nadšená. Bydlím v Plzni, takže to bude pěkné, až okolo toho půjdu," dodala Fialová.

Jako součást oslav 30. výročí listopadových událostí portrét odhalili rektor ZČU Miroslav Holeček a primátor Martin Baxa (ODS).  "Dílo, jemuž se na univerzitě začalo říkat Srdíčkový Havel, nádherně symbolizuje to, jak na mě působil. Nikdy na mě nepůsobil dojmem politika, spíše hluboce lidského člověka. A to srdce pro něj nikdy nebylo politickým heslem nebo marketingovou zkratkou. On to opravdu cítil tak, že to mířilo na srdce každého z nás," podotkl Holeček.