Policisté varují: Dávejte si pozor před podvody s investicemi do kryptoměny

Zveřejněno v Krimi
Od - pondělí, 20. září 2021 11:37
Policisté varují: Dávejte si pozor před podvody s investicemi do kryptoměny Foto: ilustrační/plzen.cz

Další útoky podvodníků, kteří se zaměřují na kryptoměny, prověřují plzeňští a rokycanští kriminalisté. Lidé by tak podle policistů měli být obezřetní, nabídky si ověřovat a v případě jakýchkoli pochybností kontaktovat linku 158 nebo nejbližší služebnu.

„Policie již občany v nedávné době opakovaně varovala, že podvodníci využívají metodu takzvaného vishingu, při níž se volající člověk vydává za pracovníka banky a přesvědčí jejího klienta, aby své peníze převedl nebo vybral z vlastního účtu a následně vložil na jiný. Pachatelé při tom dokáží napodobit jakékoliv telefonní číslo včetně infolinek bank a snaží se pomocí sofistikovaného nátlaku přesvědčit klienty, že hrozí nebezpečí jejich účtu. Pokusí se je přemluvit, aby peníze převedli jinam. Pokud tak člověk učiní, zpravidla o peníze přijde. Pamatujte, že se nejedná o běžný postup, kterým bankovní instituce informuje své klienty,“ popsala policejní mluvčí Veronika Hokrová.

Policie varuje i před falešnými reklamami s kryptoměnou. Na stránku podvodníků se uživatel dostane hned, jakmile klikne na reklamu. Uživatel se zde zpravidla dočte částečně zavádějící informace o investicích do bitcoinu. Bohužel neznalý investor jen stěží odhalí, že se jedná o dezinformace. Pro zvýšení důvěryhodnosti používají stránky fingované fotografie z médií či fiktivních rozhovorů různých osobností.

Podle Hokrové je důležité, aby lidé byli obezřetní a řídili se několika pravidly, „Nereagovat na telefonické, e-mailové či jakékoliv jiné nabídky k nákupům kryptoměn, nikomu neumožňovat vzdálený přístup k počítači nebo notebooku. Nefotit, ani jiným způsobem neposkytovat osobní doklady nebo jejich kopie cizím osobám, před vlastním nákupem kryptoměn si pečlivě prostudovat, jak kryptoměny fungují, jaké druhy kryptopeněženek existují, jaká jsou jejich zabezpečení, výhody a nevýhody. V případě rozhodnutí investice do kryptoměn si na internetu o burzách zjistit veškeré možné informace a reference, zda se nejedná o podvodné burzy a podobně," podotkla.

Kryptoměny vstoupily do masového povědomí jako alternativa oficiální měny s vidinou rychlého zbohatnutí. Zájem o kryptoměnu se zvyšuje, i když její hodnota je proměnlivá. K tomu přispívá i snadná dostupnost různých kryptoměnových aplikací. Podvodníci si stále nachází nové způsoby, jak docílit vlastního obohacení, zejména když jde o anonymní platební nástroj.

Při podání trestního oznámení hraje zásadní roli poskytnutí úplných informací, elektronických dat a dalších věcí, ze kterých by bylo možné zajistit cenné důkazní prostředky pro potřeby trestního řízení, jako jsou například počítač, telefon, tablet. Délka trestního řízení se primárně odvíjí od rozsahu trestné činnosti, zda jsou k dispozici elektronická data, jak snadná je jejich analýza, také od spolupráce s dalšími dotčenými subjekty, například s bankami nebo poskytovateli internetového připojení.