Policie po měsících vyšetřování odložila nehodu horkovzdušného balonu u Klatov

Zveřejněno v Krimi
Od - středa, 8. prosinec 2021 08:38
Policie po měsících vyšetřování odložila nehodu horkovzdušného balonu u Klatov ilustrační. Foto: M. Osvaldová

Policie po několika měsících vyšetřování odložila nehodu horkovzdušného balonu na Klatovsku, kterou prověřovala jako možné těžké ublížení na zdraví z nedbalosti. Při kolizi, která se stala loni 27. července po 20. hodině u Újezdce u Klatov, se těžce zranil dvaatřicetiletý pilot. V balonu letělo pět parašutistů z ciziny. 

"Pilotem balónu byl dvaatřicetiletý muž, osádku tvořilo pět parašutistů a všichni cizí státní příslušnosti. Při tomto řízeném seskoku během klesání pět parašutistů opustilo balón. Odlehčený balón přešel do stoupání, došlo k deformaci vrchní části i zařízení pro vypouštění vzduchu, zaseknutí ovládacích šňůr a úniku vzduchu, kdy se stal nezvladatelný. Balón začal padat k zemi a při nárazu koše do země utrpěl pilot zranění," popsala policejní mluvčí Dana Ladmanová.

Policisté si vyžádali stanovisko Ústavu pro zjišťování příčin leteckých nehod. "Podle odborného vyjádření pilot nedodržel podmínky pro seskok parašutistů, které jsou součástí letové příručky k provozu balónu, v níž je uvedeno, že ve stejnou dobu nesmí seskakovat více parašutistů a smí seskočit pouze jeden. Dále porušil pravidla létání posádky, která musí být vybavena záchrannými padáky," podotkla policejní mluvčí s tím, že pilot způsobil leteckou nehodu a těžké zranění utrpěl vlastním zaviněním.