Počet nakažených na Tachovsku roste. Starosta by v době koronavirové pandemie uvítal pomoc vojáků

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - pátek, 17. duben 2020 12:30
náměstí tachov náměstí v Tachově

Třináctitisícový Tachov by v době koronavirové pandemie uvítal přítomnost vojáků, kteří už od úterý pomáhají v dalším příhraničním okrese - na Domažlicku, kde je největší počet nakažených v Plzeňském kraji. Také na Tachovsku se po Velikonocích počty nakažených výrazně zvýšily. Státní policisté tu v podstatě nejsou, protože jsou na hranicích a navíc je tu velký podstav, řekl starosta Tachova Ladislav Macák. Řekl, že musí řešit například stížnosti obyvatel na zahraniční dělníky a problémové lidi bez roušek. Rád by měl k dispozici data o počtech nakažených v jednotlivých místech okresu.

"Pokud bychom tu neměli městskou policii, je to tu naprosto bezprizorní. Nejvíce bychom přivítali, kdyby byly naplněné stavy policistů. Ale ti tu, bohužel, nejsou, tak ať jsou tu alespoň vojáci," uvedl. Na Tachovsku je dlouhodobě největší podstav policie ze všech okresů kraje. Strážníků má město 16, loni se podařilo čtyři přijmout. "Občas vidíme projet policejní auto, ale jinak musí všechno suplovat naši 'měšťáci'," uvedl.

Obyvatelé podle něj chtějí, aby město zasáhlo proti lidem bez roušek. "Rozdáváme je, strážníci to hlídají. Pokud je chytí opakovaně, dají pokutu. Zahraniční dělníci nebo problémoví lidé ji stejně nezaplatí," uvedl Macák. Podobné je to podle něj s bezdomovci. "Lidé z ubytoven stojí před budovami bez roušek, kouří, popíjí alkohol. Jsou tam časté střety a teď to rozhánějte," řekl.

Starosta Tachova by rád měl konkrétní data, kolik je kde v okrese nakažených. Veřejný je jen součet za celý okres. Podobně o to usilují další starostové z Domažlicka a Klatovska, kde také počty poslední dny rostou. Podle krajských hygieniků tyto údaje nelze zveřejnit. Jsou to citlivá lékařská data, s nimiž ani na hygienické stanici nemůže přijít do styku každý. Předávají se pouze policistům ve vyhrazeném režimu.

"Lidé nás bombardují, zejména teď, když přibylo přes Velikonoce 11 (nakažených) lidí. Chtějí vědět, jak to tady vypadá. Když jim řeknu, že nemáme informace, říkají, že jim je zatajujeme," uvedl Macák. Podle něj by stačilo vědět počty nakažených v městech a obcích.

"Jsme na tom nejhůř, máme největší a nejhorší průmyslové zóny, pendlery, jezdí se tu za nákupy do Německa. A na druhé straně hranice je okres Tirschenreuth, který je na tom hodně špatně," uvedl Macák. Přes hranice mimo oficiální přechody se podle informací místních stále přechází, protože to nelze uhlídat.

Starosta Stříbra si stěžuje na hejtmanství

Hejtman Josef Bernard (ČSSD) ve středu jednal se starosty měst z Tachovska. S hygieniky a hasiči se dohodli na plošné dekontaminaci vybraných míst. "Hasiči dají obcím chlorovou a lihovou dezinfekci, kterou budou aplikovat dobrovolní hasiči obcí," uvedl Bernard. Podle něj není na Tachovsku tak vážná situace jako na Domažlicku, ale je třeba opatření nastavit raději s předstihem, než se nákaza víc rozšíří.

Starosta Stříbra Martin Záhoř (ANO) si na sociální síti postěžoval, že se hejtmanství zajímá o situaci na Tachovsku až v tuto chvíli. "Je škoda, že hejtman se tímto způsobem nestaral od začátku a ne v době, kdy dochází k postupnému rozvolňování pravidel. Přesto jsem za město řekl, že se tohoto budeme účastnit. Očekával jsem, že nám budou poskytnuty prostředky, tak jak bylo rozhodnuto hejtmanem a vedením Hasičského záchranného sboru. Oslovil jsem místo, které nám mělo dodat nezbytné prostředky a zjistil jsem, že města Stříbra se to netýká, že je u nás nula pozitivních. To znamená, že budeme čekat na prvního pozitivního? Tomu se říká prevence. Takže si materiál seženeme sami, jako předtím, abychom si tu nulu udrželi dál," plánoval Záhoř.

V Plzeňském kraji dosud testy potvrdily koronavirus u 487 lidí. Nejvíc nákaz, 281, zůstává na Domažlicku, na Klatovsku je 70 nakažených, na Tachovsku 35. V těchto třech příhraničních okresech žije asi třetina obyvatel kraje, pochází z nich ale 80 procent zjištěných nákaz.

čtk+osm