Po 27 letech v hluku a bez zeleně: Plzeňský Hospic svatého Lazara se dočká důstojného domova



Od Anna Raková16. 6. | 16:05

Článek si můžete poslechnout v audio podobě

Stavba nového hospice v plzeňských Malesicích je zase o krok blíž k realizaci. Zastupitelé Plzeňského kraje v pondělí jednomyslně schválili klíčovou dohodu s městem Plzeň o společném postupu. Krajská metropole už pro zařízení vyčlenila téměř hektarový pozemek a přislíbila prozatím finanční injekci 50 milionů korun. Celkové náklady na ambiciózní projekt se odhadují na 300 až 350 milionů korun, přičemž většinu z nich pokryje Plzeňský kraj. Podle náměstka pro investice Tomáše Soukupa (ANO) by se mělo začít stavět v roce 2028.

Reklama

Jediný kamenný hospic v Plzeňském kraji, Hospic svatého Lazara, sídlí v Plzni 27 let v činžáku ve vnitrobloku plném aut, bez zahrady a jen s malou terasou. Objekt je majetkem města. O novou budovu v lepším prostředí usiluje hospic řadu let. Lůžkovou částí zařízení s 28 lůžky projde za rok přes 420 pacientů. Obsazenost je 95 procent. Čtvrtým rokem hospic poskytuje i domácí péči.

Stavět by se mohlo začít v roce 2028

Architektonickou soutěž za návrh stavby by chtěl kraj vyhlásit v letošním třetím čtvrtletí. "Předpokládáme, že devět měsíců, možná až rok, by se projektovalo a v roce 2027 bychom rádi požádali o stavební povolení a v roce 2028 a 2029 by se stavělo," řekl Soukup.

Jaká bude přesně podoba nového zařízení, zodpoví architektonická soutěž. "Kapacita by měla být okolo 32 pokojů tak, abychom nahradili kapacitu stávající s drobnou rezervou," řekl Soukup. Předpokládá se, že vlastníkem bude kraj, provozovat by ho měl současný provozovatel, Hospic svatého Lazara.

Plzeň chce navýšit finanční příspěvek

O hospicu jedná kraj také s biskupstvím. Plzeňský primátor Roman Zarzycký (ANO), který je i krajským zastupitelem, řekl, že už schválených 50 milionů korun za město by rád zdvojnásobil. Jednat o tom ale musí nejdříve rada a zastupitelstvo Plzně. "Náš vklad by včetně hodnoty pozemku byla menší polovina," uvedl. Podporu má stavba i u opozice. "Je to jedna z nejdůležitějších investic současné doby, služby hospice jsou zapotřebí. Jsme připraveni podpořit jakýkoliv vklad do financování," uvedl zastupitel Martin Baxa (ODS).

ČTK