Po nízkých nedělních číslech přišel šok. Pozitivně testovaných v kraji výrazně přibylo

ilustrační, pixabay

Jen za pondělí přibylo v Plzeňském kraji 982 nově zjištěných případů koronaviru. Od začátku pandemie je to dosud druhý největší denní přírůstek. Víc zjištěných případů bylo jen 22. října, kdy se do krajské statistiky zapsalo 1009 nově potvrzených nákaz koronavirem. Vysoký pondělní nárůst následoval po nízkém přírůstku o 153 případů za neděli, který byl nejnižší za poslední čtyři týdny. Aktuálně je v kraji 10 488 aktivních případů, 9948 lidí se z nákazy vyléčilo.

Ve Fakultní nemocnici Plzeň dnes podle mluvčí Gabriely Levorové leží 219 pacientů s nemocí covid-19, z toho na covidových pracovištích je jich 160. „Na JIP je hospitalizováno 41 pacientů, z toho 18 je napojeno na umělou plicní ventilaci,“ řekla mluvčí. Za měsíc počty hospitalizovaných covidových pacientů ve FN několikanásobně stouply. Na začátku října bylo v nemocnici 48 pacientů s nemocí covid-19.

V nemocnicích Plzeňského kraje oproti uplynulému pátku mírně poklesl počet pacientů s onemocněním covid-19. Dnes dopoledne jich bylo ve čtyřech nemocnicích akutní péče zhruba 150, z toho deset na JIP, řekl mluvčí krajských nemocnic Jiří Kokoška.

Nemocnice v kraji mají stále volná lůžka pro pacienty s koronavirem. Ve FN je celková kapacita standardních covidových lůžek 181 míst a na covid JIP je celkem 52 lůžek. Podle potřeby se budou lůžka případně přidávat, řekla Levorová. Také krajské nemocnice mají volná místa pro covidové pacienty. „Navíc Stodská nemocníce pro ně upravila stavebně novou lůžkovou stanici. Díky tomu může od 9. listopadu opět zprovoznit porodnici a po částečném omezení se obnoví i provoz ambulantní rehabilitace,“ řekl Kokoška.

Ve FN s 4800 zaměstnanci je v izolaci nebo karanténě 227 zaměstnanců. V krajských nemocnicích asi s 1900 zaměstnanci je jich na nemocenské 150.

Od začátku pandemie se v kraji nakazilo virem 20 620 lidí. Zemřelo 184 lidí, kteří měli covid-19. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

osm+čtk