Nedonošené děti označil za nevyvinuté zrůdy. Nedoklubko už zvažuje proti exposlanci právní kroky

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - úterý, 3. listopad 2020 18:20
inkubator - nemocnice v Rokycanech ilustrační

Velkou vlnu nepokojů vyvolal příspěvek na sociální síti bývalého poslance Jaroslava Škárky, ve kterém označil nedonošené děti jako nevyvinuté zrůdy, co budou pro společnost pouze přítěží. Reagoval tak na televizní reklamu na fond Nedoklubko, který předčasně narozené děti podporuje.

https://www.youtube.com/watch?v=-9ro-b_0Ywo
Škárkův původní příspěvek

"Samozřejmě se vyhrazujeme proti tomuto nařčení a už zvažujeme nějaké právní kroky, které by vedly k tomu, abychom se postavili za všechny rodiče těchto dětí, kteří bojují na jednotkách intenzivní péče o svůj život a velmi často o každý nádech a o každý přibraný gram. Velmi nás to tedy pobouřilo," uvedla výkonná ředitelka Nedoklubka Lucie Žáčková.

Případem se už zabývá také policie. "V souvislosti s případem podněcování nenávisti vůči skupině osob nebo k omezovaní jejich práv a svobod kolegové prověřují veškeré okolnosti a případem se zabývají," podotkla mluvčí policie Michaela Raindlová.

Na výrok bývalého poslance začalo ihned negativně reagovat velké množství lidí a to i těch, kteří třeba sami nedonošené miminko mají. Naopak velkou vlnu solidarity zaznamenala nadace Nedoklubko. "My jsme v Nedoklubku velmi vděční za podporu, která nám přichází. Ať už je to právě od rodičů, od maminek a tatínků nejen od nedonošených dětí. Pomoc, podpora, slova útěchy a povzbuzení přicházejí i úplně z venku od lidí, kteří nejsou nějakým způsobem úplně zainteresováni problematikou předčasného porodu. Nabízí nám pomoc a chtějí nás nějakým způsobem v téhle věci podpořit," upřesnila Žáčková.

Odborník: Je to naopak, většina nedonošených dětí se vyvíjí dobře

Na Škárkův výrok reagoval také primář Neonatologického oddělení Fakultní nemocnice v Plzni Jiří Dort. "To vyjádření mě šokovalo, protože ta pravda je úplně naopak. Naprostá většina těch dětí se vyvíjí dobře, jsou v pořádku a přinášejí svým rodičům velkou radost. Musím říct, že vůbec nechápu, kde pan exposlanec vzal podklady pro takto brutální vyjádření svého názoru zaměřeného vůči nedonošeným dětem," podotkl Dort.

Jaroslav Škárka.

Příspěvek v úterý v odpoledních hodinách exposlanec Škárka ze sociální sítě smazal. Místo toho připravil jiné vyjádření. "Příspěvek jsem psal jako podnět k diskusi o problematice medicíny a dalších oborů, což předpokládám jako svobodný občan v zemi, kde je deklarována svoboda slova, snad mohu. To, že příspěvek byl formulován expresivněji, bylo cílenou snaho vyburcovat společnost z dlouhodobé apatie. Pokud se můj způsob vyjadřování někoho dotýká, tak se mu omlouvám. Zároveň došlo ke špatnému pochopení i problematiky nedonošených dětí. Chtěl jsem poukázat na to, že plod, který se podaří zachránit ve třetím měsíci (kdy lze nastolit otázku, zda se jedná vůbec o porod nebo spíše potrat a popíráme přirozený výběr), zákonitě nemá potřebně vyvinuty všechny orgány a do budoucna to může být zdrojem zdravotních a mentálních komplikací. A pro další vysvětlení, i já jsem se narodil jako nedonošené dítě v sedmém měsíci, a tak rozhodně můj předchozí text nelze chápat nijak negativně a útočně. Doufám, že se mi podařilo vysvětlit význam mého textu," uvedl Škárka.