Plzeňský kraj věří, že mu krizový štáb v pondělí povolí stanové městečko. Kdy by se začalo stavět?

Zveřejněno v Aktuálně
Od - pondělí, 6. červen 2022 06:53
Plzeňský kraj věří, že mu krizový štáb v pondělí povolí stanové městečko. Kdy by se začalo stavět? ilustrační. Foto: V. Bartoš

Plzeňský kraj předpokládá, že v pondělí dostane od ústředního krizového štábu povolení a následně vybavení ke stavbě stanového městečka pro romské uprchlíky z Ukrajiny. Chce ho postavit v Nových Domcích u Rozvadova na Tachovsku, ale jako variantní má ještě další tři lokality mimo Plzeň. Pro lokalitu Nové Domky potřebuje ještě povolení ministerstva školství, kterému patří bývalá škola i přilehlý pozemek. Povolení ministerstva čeká kraj také v pondělí. Městečko by pak mohlo stát do týdne. Informoval o tom v neděli hejtman Rudolf Špoták (Piráti).

Kraj posílal žádosti na oba státní orgány ve čtvrtek. Důvodem podle hejtmana je, že ukrajinských Romů začíná přibývat a jejich lustrace, která trvala dříve 24 až 48 hodin, se prodloužila na 80 hodin. "Lidé, kteří přišli v pondělí do Pekla (plzeňský kulturní dům pro nouzové ubytování s 50 lůžky), tak byli vylustrováni v pátek ráno v devět," řekl. Do doby, než se prověří, zda nemají dvojí občanství, nemohou dostat vízum ani sociální dávku, nelze je zaregistrovat a kraj jim nemůže zajišťovat ubytování. Pro tuto skupinu kraj potřebuje vytvořit nouzové ubytování, řekl hejtman. Kraj se podle hejtmana snaží zrychlit proces lustrace, ale prověření občanství zdržuje maďarská strana.

"Pokud nám to ministerstvo nepovolí, tak máme ještě v záloze další lokality, které zveřejníme až poté, pokud Nové Domky nedopadnou. Bylo by to určitě mimo Plzeň, v Plzni to stavět nechceme," uvedl. Podle hejtmana to opět nebude v prostorách kraje, protože ten nevlastní žádné vhodné plochy.

Podle Špotáka se ústřední krizový štáb schází v pondělí, kdy by měl žádost kraje probrat. "Rozhodne, jestli nám dají stany ze státních hmotných rezerv," řekl hejtman. Pak by se muselo vyjádřit ministerstvo školství. "Pro mě je teď prioritnější ústřední krizový štáb, aby nám uvolnil stany a vybavení. A potom to někde postavíme, musíme to postavit," řekl hejtman.

Stanové městečko, jehož stavba by hasičům trvala až týden, bude spravovat kraj a provozovat ho bude ve spolupráci s neziskovými organizacemi. Dohled by měla policie a hasiči, na čemž se bude vedení kraje teprve domlouvat. Uprchlíky by tam dvakrát denně odvážel autobus s hasiči a policisty.

Stanové městečko pro dočasné nouzové přístřeší má mít kapacitu zhruba 100 míst, dalších 50 lůžek bude v sousední zděné škole, kam už nechal kraj ve středu převézt 34 ukrajinských Romů z ubytovny ve Strašicích na Rokycansku. Ti měli po lustraci na ubytování a dávky nárok. "Předpokládáme, že až se jim v pondělí dávky vyplatí, tak tam ten počet klesne. Odjedou pak s penězi zpátky do Maďarska nebo na Ukrajinu a přijedou zas příští měsíc," řekl. Podle hejtmana také někteří zkouší požádat o další dávku v jiném krajském asistenčním centru pomoci Ukrajině (KACPU).

Podle dostupných informací kraj v žádostech uvádí, že potřebuje "navýšit kapacitu ubytování pro uprchlíky ze specifické a zranitelné skupiny z důvodu jejich odlišného sociokulturního původů". Dále uvádí, že chce využít pozemky přilehlé k objektu bývalého výchovného ústavu, tedy dětského domova ze základní školou, kam by se vešlo 52 lidí. "My ale potřebujeme mít rezervu," uvedl hejtman.

V minulých dnech mířilo podle Špotáka do Plzeňského kraje zhruba 20 ukrajinských Romů denně a jejich lustrace byla vyřízená do dvou dnů, což bylo zvladatelné. "Ale teď to trvá čtyři dny a když každý den přijde 20 lidí, tak je jich tu najednou 80," uvedl Špoták. Kraj chce být také připraven na to, že Praha v polovině června může zavřít své krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině, což plánuje primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Plzeňský kraj, kam dosud přišlo téměř 27.000 ukrajinských uprchlíků, podle hejtmana ubytovává 4500 z nich, což je druhé největší zatížení po Praze. Většinou bydlí v soukromých ubytovnách a ve veřejných budovách.

čtk