Plzeňský kraj nedal městské nemocnici Sušice příspěvek na provoz

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - pondělí, 7. září 2020 19:22
nemocnice Sušice Foto: Nemocnice Sušice

Zastupitelé Plzeňského kraje dnes odmítli poskytnout Sušické nemocnici vlastněné městem Sušice desetimilionový příspěvek péči na akutních lůžkových odděleních. Město svou nemocnici od loňského září opět provozuje. Soukromý provozovatel Nemos, s nímž měla radnice uzavřenou dlouhodobou smlouvu, totiž nedokázal udržet všechna akutní lůžka otevřená a nemocnici nakonec opět převedl na město. Od letošního ledna se v nemocnici znovu otevřela uzavřená lůžková oddělení. Kraj už dříve nemocnici příspěvek poskytl.

Nemocnice poslala kraji žádost o příspěvek 15 milionů korun. Krajská radní pro zdravotnictví a také opoziční sušická zastupitelka Milena Stárková (ČSSD) předložila dnes krajskému zastupitelstvu návrh na poskytnutí desetimilionové dotace. Koaliční rada kraje s tím ale nesouhlasila, upozornila náměstkyně hejtmana Marcela Krejsová (ODS). Řekla také, že Stárková navrhuje příspěvek, na který není připraveno rozpočtové krytí. Bod se z programu jednání neúspěšně pokusila stáhnout i sama ČSSD.

Zastupitelé napříč politickým spektrem namítali, že o nemocnici nemají dostatek informací. "Nevíme vůbec nic o hospodaření. Pokud chceme někam investovat takové peníze, měli bychom vědět, jak to tam chodí, jak se hospodaří, jak a kým je zajišťovaná zdravotní péče. Nechce se mi dát deset milionů bianco směnku," řekla Zdeňka Lišková (KSČM). Připomněla, že kraj už nemocnici dříve přispěl. Kdysi se hovořilo o tom, že nemocnici by mohl převzít kraj a zařadit ji do sítě svých nemocnic, z toho ale sešlo.

"O sušické nemocnici, ač to není krajská nemocnice, jsme se tady na zastupitelstvu za poslední čtyři roky bavili úplně nejvíc ze všech nemocnic a vždy, když tady byly žádosti o příspěvky na provoz, bylo řečeno, je je to naposledy," poznamenal Jiří Šneberger (ODS). Primář Klatovské nemocnice Richard Pikner (TOP 09) řekl, že problematika sušické nemocnice trvá minimálně od roku 2015. Stárková ale za celou dobu nepředložila jediný koncepční materiál o řešení zdravotnictví v oblasti.

Sušická nemocnice, která zajišťuje péči například i o zraněné turisty z Šumavy, žádala o příspěvek na chirurgii a vnitřní lékařství. Město Sušice už loni dalo na provoz 22 milionů korun, letos 37,3 milionu korun. Plzeňský kraj dal loni na provoz chirurgické ambulance 1,8 milionu korun a letos podpořil nemocnici celkem 3,3 milionu korun.

Za první pololetí letos nemocnice s velkou spádovou oblastí v interní a chirurgické ambulanci ošetřila přes 7.000 pacientů, na lůžkách interny a chirurgie včetně JIP leželo 890 lidí.

čtk