Plzeňský kraj chce převzít nemocnici Sušice, podle města to bude do konce roku

Zveřejněno v Z regionu
Od - středa, 18. květen 2022 06:44
Plzeňský kraj chce převzít nemocnici Sušice, podle města to bude do konce roku Foto: se souhlasem ZAK TV

Plzeňský kraj chce převzít Sušickou nemocnici od města. Nabídku dal starostovi Petrovi Mottlovi (ODS) hejtman Rudolf Špoták (Piráti), který je ve funkci tři měsíce. Kraj chce nemocnici vlastnit, odmítá mít jen budovy v pronájmu, protože by do nich nemohl investovat. Sám chce určovat, jakou péči bude poskytovat. Převezme vybavení i zaměstnance, řekl Špoták. Mottl nabídku kraje kvituje a předpokládá, že do konce roku už bude nemocnice pod krajem.

"Město považuje provozování nemocnice prostřednictvím kraje za nejlepší z řešení, která se nabízí," uvedl Mottl. Do 14 dnů zašle kraji upravený návrh memoranda, které bude definovat další kroky obou stran. Rada města a zastupitelé už podle něj převzetí krajem schválili. "Už jsme kraj k převzetí vyzvali. Na základě toho jsem jednal s hejtmanem, který má snahu to vyřešit, čehož si vážím," řekl.

Nemocnice se dlouhodobě potýká s finančními a personálními problémy. Kvůli zdravotnickému zařízení se loni konalo referendum. Obyvatelé chtějí, aby se město postaralo o zachování lůžkové interny, chirurgie, následné péče a JIP.

"Sami si určíme podle našich personálních kapacit a požadavků, jakou péči tam budeme poskytovat. Starostovi se nelíbil náš návrh memoranda, které zastupitelé odmítli. Řekl jsem mu, ať udělají jejich návrh a my ho pak s právníky probereme," řekl Špoták. Starostovi řekl, že je kraj ochoten nemocnici kompletně převzít, ale bude o ní rozhodovat a sám za to ponese odpovědnost. O memorandu, jehož úpravy mají sušičtí kraji poslat, může rozhodnout rada kraje, o převodu nemocnice pak zastupitelstvo.

Město podle Mottla návrh memoranda upraví tak, aby bylo jednoduché a jasné a aby tam bylo deklarováno, že se obě strany dohodly na tom, že nemocnici bude provozovat kraj. Jeho součástí má být také finanční podpora kraje, který už má v rozpočtu schválených deset milionů korun. "Jsme za to rádi, požádáme o ně," dodal. Po schválení memoranda se budou dolaďovat majetkové a smluvní vztahy. Podle Mottla se proces převzetí zdržel kvůli aktivistům a dalším, kteří se ho snažili zpochybňovat; zejména se čekalo, zda nebude v rozporu s výsledkem referenda, což není.

Opoziční zastupitel a lékař krajské Klatovské nemocnice Richard Pikner (TOP 09), člen krajského výboru pro zdravotnictví, dlouhodobě tvrdí, že Sušická nemocnice své místo v krajské síti má. "Je to jen otázkou rozsahu péče, kterou by měla poskytovat. Jistě by to měla být ambulantní péče, určitě základní chirurgické a interní ošetření. Interní lůžka, jichž v okrese není dostatek, jsou jistě také namístě, a dále léčebna dlouhodobě nemocných," uvedl. V koordinaci s ostatními čtyřmi lůžkovými zařízeními kraje by se k tomu mohla přidat jednodenní chirurgie. Musí tam být také diagnostické zařízení CT, podle něhož lékaři rozhodnou, zda pacienta přesunou na zařízení vyššího typu do Klatov, Strakonic nebo do Plzně. Pokud by se nemocnice nestala součástí sítě, tak podle něj hrozí její "nekontrolovatelný kolaps".

Radní města Pavel Javorský (ANO) kvitoval jednání hejtmana se starostou. Podle něj nemocnice směřuje pod kraj. "A rozhodující také bylo, že poslední zastupitelstvo města schválilo koncepci nemocnice bez akutní lůžkové chirurgie a bez operativy. Tedy s možností jednodenní chirurgie, pokud se sežene personál," dodal. Město tak vyšlo vstříc kraji, který říkal, že tam není schopen zajistit akutní lůžkovou chirurgii. Z mého pohledu nebrání nic tomu, aby se kraj s městem dohodly, řekl.

"Oběma stranám a zejména kraji jde o to, aby tam byla zajištěná péče a aby se nemocnice nedotýkaly politické taškařice," uvedl náměstek hejtmana pro zdravotnictví Pavel Hais (Piráti), který je zároveň sušickým radním. Podle něj uzavření memoranda nic nebrání. Musí se ale definovat podmínky tak, aby byly průchodné i pro kraj. Kraj se podle Haise snaží nemocnici pomoci. V prvním kroku to byla finanční podpora, aby tam mohla být poskytována péče. Zatím město hradí provoz ze svých 27 milionů Kč, které na letošek vyčlenilo.

čtk