Plzeňský kraj chce postavit stanové městečko pro romské uprchlíky, požádá ústřední krizový štáb

Zveřejněno v Aktuálně
Od - pátek, 3. červen 2022 06:44
Plzeňský kraj chce postavit stanové městečko pro romské uprchlíky, požádá ústřední krizový štáb Plzeňské KACPU. ilustrační foto: V. Bartoš

Plzeňský kraj požádá ústřední krizový štáb, aby nechal postavit v Nových Domcích u Rozvadova na Tachovsku stanové městečko pro romské uprchlíky z Ukrajiny. Ukrajinských Romů podle něj začíná přibývat a jejich lustrace, která trvala dříve 24 až 48 hodin, dnes trvá i tři až čtyři dny. Informoval o tom hejtman Rudolf Špoták (Piráti). Do doby, než se prověří, zda nemají dvojí občanství, tak nemohou dostat sociální dávku, nelze je zaregistrovat a kraj jim nemůže zajišťovat ubytování. Pro tuto skupinu musí podle hejtmana kraj vytvořit nouzové ubytování.

"Dnes nebo v pátek ráno je požádáme, aby nám poslali a postavili stanové městečko. Dále zašleme žádost na ministerstvo školství, protože bývalá škola v Nových Domcích i přilehlý pozemek je jejich. Tak aby nám to tam povolili," uvedl Špoták. Podle neoficiálních informací kraj v žádostech uvádí, že potřebuje "navýšit kapacitu ubytování pro uprchlíky ze specifické a zranitelné skupiny z důvodu jejich odlišného sociokulturního původů". Dále uvádí, že chce využít pozemky přilehlé k objektu bývalého výchovného ústavu, tedy dětského domova ze základní školou, který spravuje ministerstvo školství.

Stanové městečko pro dočasné nouzové přístřeší má mít kapacitu zhruba 100 míst, dalších 50 lůžek bude v sousední zděné škole, kam už nechal kraj ve středu převézt 34 ukrajinských Romů z ubytovny ve Strašicích na Rokycansku.

Podle Špotáka by městečko v Nových Domcích museli zřejmě stavět hasiči a Správa státních hmotných rezerv by zajistila stany a vybavení. "Zděná budova vedle by také fungovala, ale ta je jen pro 52 lidí, ale my potřebujeme mít rezervu," uvedl hejtman. Pokud v minulých dnech mířilo do Plzeňského kraje do 20 Romů denně a jejich lustrace byla vyřízená do dvou dnů, tak se to dalo zvládnout. "Ale teď to trvá čtyři dny a když každý den přijde 20 lidí, tak je jich tu najednou 80," uvedl Špoták. Kromě toho, že počty těchto uprchlíků stoupají, chce být kraj připraven i na to, že Praha v polovině června může zavřít své krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině , což plánuje primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Do Nových Domků by uprchlíky odvážel dvakrát denně autobus s hasiči a policisty.

čtk