Plzeňský kraj buduje v bývalém Prioru centrum pomoci uprchlíkům z Ukrajiny

Zveřejněno v Aktuálně
Od - pondělí, 28. únor 2022 14:53
Plzeňský kraj buduje v bývalém Prioru centrum pomoci uprchlíkům z Ukrajiny Foto: Plzeňský kraj

Ještě před pár dny bylo v bývalém obchodním centru Prior na Americké třídě velké očkovací centrum bez registrace. Teď Plzeňský kraj na stejném místě zřídí Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině (KACPU), které bude v provozu nepřetržitě 24 hodin, sedm dní v týdnu. Uprchlíkům před válečným konfliktem na Ukrajině v centru pomohou vyřídit víza, registraci zdravotního pojištění, nabídnou jim humanitární, zdravotní i psychosociální pomoc a ubytování, kam je hned z centra po vyřízení všech administrativních úkonů hasiči nebo policisté odvezou.

220228 centrum UK 005Asistenční centra pro uprchlíky vzniknou z rozhodnutí ministerstva vnitra v každém krajském městě. Důvod, proč kraj zvolil pro toto místo bývalý Prior, byl podle hejtmana Rudolfa Špotáka jednoznačný. "Má vhodnou polohu blízko nádraží a lze zajistit i parkování případných autobusů s uprchlíky," podotkl. Na jednom místě budou upchlíkům k dispozici policisté, s kterými zařídí víza, zástupci zdravotní pojišťovny, ale také úřadu práce, i neziskových organizací. "Cílem je co nejrychleji a na jednom místě pomoci cizincům utíkajícím před válkou vyřídit v neznámém prostředí všechny potřebné doklady a odvézt je do ubytování," podotkl hejtman s tím, že se počítá i s jakousi odpočinkovou zónou či občerstvením.

V úterý ráno bude na místo zavezen nábytek a další nutná výbava včetně zajištění internetu a elektřiny tak, aby bylo možné centrum co nejdříve uvést do provozu. Podle Špotáka se bude na spolupráci významně podílet město Plzeň, které již koordinuje součinnost neziskových organizací pro humanitární pomoc. „Velmi děkuji městu Plzeň za platformu neziskových organizací, které budou spolupracovat na humanitární pomoci. Půjde o dobře koordinovanou akci, která je aktuálně potřeba a v rámci řízení chodu krizového centra bude využita,“  doplnil hejtman Špoták.

Až doposud do kraje přijelo podle odhadů jen několik desítek Ukrajinců. Ve většině případů jde o rodinné příslušníky těch, kteří v kraji pracují. "Počítáme s tím, že ke konci týdne už jich začne přibývat," potvrdil Špoták. V rámci celého kraje je podle jeho slov k dispozici aktuálně asi 1000 lůžek, ať už v internátech nebo v zařízeních Policie ČR či hasičů. "Plně si uvědomujeme, že je to specifická situace. Nepřichází sem mladí muži, ale děti a ženy. Nemůžeme jim říci, že jich bude spát 200 v tělocvičně," podotkl náměstek hejtmana Petr Vanka.

Rada kraje už se také dohodla na vypovězení memoranda o spolupráci se Sverdlovskou oblastí, k jehož podpisu došlo v roce 2009. Oficiálně bude ale ukončeno až po jednání zastupitelstva, což je ale podle Špotáka už pouze formalita.