Plzeňské zoo se podařil raritní odchov

Zveřejněno v Z Plzně
Od - pondělí, 23. květen 2022 14:15
Plzeňské zoo se podařil raritní odchov Foto: K. Misíková

Raritní úspěšný odchov u želvy trpasličí, někdy nazývané i želvička trpasličí, se podařil Zoo Plzeň. Mládě je momentálně umístěné v terarijním zázemí kvůli větší kontrole přijmu potravy a zdravotního stavu. Jedná se o nejmenší suchozemský druh želvy žijící pouze na území Malého Namaqualandu v Jihoafrické republice.

Podle kurátora Plazů Ondřeje Trávníčka želva trpasličí klade pouze jedno vejce. Délka inkubace a budoucí pohlaví jsou závislé na teplotě v inkubátoru. Želvička se líhla 135 dní a délka procesu od porušení skořápky vajíčka vaječným zubem do opuštění trvala tři dny. "Jsme velice rádi, že se našemu mláděti daří a doufáme, že bude nadále prosperovat a podaří se nám další odchov u tohoto neobyčejně vzácného druhu želv," uvedl Trávníček.

Želva trpasličí dorůstá maximální délky pouze 8 centimetrů V expozici sukulentní skleník chová Zoo Plzeň momentálně jeden pár želv tohoto druhu. Želvy jsou majetkem Homopus Research Foundation sídlícím v Holandsku, který vede záchranný program Dwarf Tortoise Conservation