Ředitelé plzeňských škol: Věříme, že proti testování nebude žádný odpor

Zveřejněno v Z Plzně
Od - čtvrtek, 26. srpen 2021 06:55
Ředitelé plzeňských škol: Věříme, že proti testování nebude žádný odpor foto: M. Adámková

Plzeňské základní školy věří, že proti testování na covid-19 nebude žádný odpor. Pokud ze tří testování do 10. září vyjdou žáci dobře, tak jejich ředitelé doufají, že už je testovat nebudou muset. Zároveň kvitují, že děti nemusí nosit roušky při výuce.

"Vzhledem k tomu, že už testováním všichni prošli a zůstane to stejné, tak si myslím, že proti tomu nebude nikdo nic namítat. Nevím ale, jak se k němu postaví rodiče nastupujících prvňáčků," řekl ředitel Masarykovy základní školy v Plzni Antonín Herrmann. Škola na jaře testovala bez problémů všechny žáky, odmítači nebyli. Pouze někteří rodiče nechtěli, aby se děti testovaly ve škole, a prověřovali je doma. Neotestované děti budou muset podle ministerstva po celou dobu pobytu ve škole nosit roušku či respirátor.

Vítám, že žáci nebudou muset mít roušky při výuce," řekl Radek Dolenský, ředitel 1. základní školy, druhé největší v Plzni. Předpokládá, testování bude mezi žáky odmítat jen několik jednotlivců, stejně jako před letními prázdninami. Testy pro prověření několika neočkovaných zaměstnanců si bude muset zřejmě škola sehnat sama.

Nemíchat kolektivy v družině podle Herrmanna nejde, protože by škola musela mít deset družinářek, podobné je to s kroužky. "Některé věci splnit nejdou, ale přežili jsme to nejhorší na jaře, a tak si myslím, že teď už bychom to mohli nějak doklepat," uvedl Herrmann. Místnost na izolaci žáka, který by vykazoval známky infekčního onemocnění, škola má. "Vím, že třikrát testuji. Ale pořád předpokládám, že z těch tří testování vyjdeme dobře a testovat už nebudeme muset," řekl Herrmann. Školy by měly testovat 1., 6. a 9. září a pak už, zřejmě jen jednou týdně, okresy, které překročí předepsané limity nakažených. 

čtk