Plzeňská zoo začala chovat takiny čínské

Zveřejněno v Z Plzně
Od - úterý, 21. prosinec 2021 16:13
Plzeňská zoo začala chovat takiny čínské Foto: J. Vogeltanz

Jedním z nejpozurohodněších kopytníků na světě, takin čínský se může pochlubit plzeňská zoo. Stala se tak čtrnáctou zoo v Evropské unii, která zvířata chová. Do Plzně přijel pětiletý samec John Woo, narozený v Liberci, poté putoval do zoo ve Vroclavi, kde se stal otcem pěti potomků. Roční samice Bathory se narodila v Liberci. Plzeňští chovatelé doufají, že během dvou tří let by se mohli dočkat mláďat.

Tento větší příbuzný evropského kamzíka pochází z horských oblastí Himalájí, Indie a západní Číny. "Živí se okusováním stromů, keřů a bylin. Dokáže zdolávat i velmi náročný terén. Za potravou se dokáže natáhnout do výšky více než dvou metrů, tím že stojí na zadních končetinách a předními se opírá o strom či skálu," popsal mluvčí Zoo Plzeň Martin Vobruba.

Do Evropy takiny čínské přivezla Zoo Liberec v roce 2002. Všechna zvířata chovaná v evropských zoologických zahradách jsou jejich potomky. V letošním roce se k evropským institucím chovajícím tento druh takina přidalo několik dalších, například polské Opole či německý Augsburg. K vidění je aktuálně ve 14 zoo v sedmi zemích Evropské unie, ale také v Zoo Novosibirsk a v Batu Secret Zoo v Indonésii. V České republice chová takiny čínské Zoo Liberec, která je nejstarším a nejvýznamnějším chovatelem a Zoopark Chomutov, který v současné době chová dva samce.

Takin čínský, tvor s rohy pakoně, nosem losa, ocasem medvěda a stavbou těla připomínající bizona byl pro svět objeven teprve v roce 1950. Poněvadž se jedná o národní dědictví Číny, jsou tato zvířata chována téměř výhradně na jejím území. Proto je jen velice málo zoologických zahrad, které je chovají. Číňané si tohoto kopytníka cení podobně jako pandy velké.