Plzeňská zoo pokřtila novou knížku. Zakoupit ale nepůjde, jak ji tedy získáte?

Zveřejněno v Z Plzně
Od - středa, 27. říjen 2021 08:45

Co všechno se odehrálo za posledních deset let v plzeňské zoologické a botanické zahradě, ukazuje kniha Cesta k půl milionu návštěvníků, kterou napsal František Hykeš. Na této publikaci je zajímavé to, že si ji běžně nekoupíte. Je to dárková kniha a abyste ji dostali, musíte pro to něco udělat.

Slavnostní křest knihy Cesta k půl milionu návštěvníků se konal symbolicky před tropickým pavilonem, který v posledních letech doznal významných změn. Kniha mapuje uplynulých deset let od roku 2011 do roku 2020. Za tu dobu se v zoologické zahradě stalo mnoho důležitých věcí. "Takovým velkým mezníkem bylo, když se nám začala rodit lvíčata. Lev berberský je v přírodě už vyhubený. Dalším významným momentem byl rok, kdy jsme dokázali dokončit další expozici, která se jmenuje Stopy člověka v přírodě," uvedl autor knihy František Hykeš.

Kmotrem knihy se stal Radek Novák, jehož společnost ji vytiskla. Ten se také ujal křtu. "Knihu jsme tiskli, dělali jsme grafiku a je nám mimořádnou ctí, že naše společnost u toho mohla být. Tato kniha zrcadlí posledních deset let spolupráce s botanickou zoologickou zahradou a její významná data, kterými za posledních deset let prošla," prohlásil Novák. Kniha Cesta k půl milionu návštěvníků není jedinou spoluprací vydavatelské společnosti se zoologickou zahradou. "Děláme mnoho let časopis IRIS, který je vlastně výchozím zdrojem informací pro vznik této knihy," doplnil Novák.

Píše se rok 2021, a ten už bude součástí další knihy, která zmapuje následující desetiletí. A zoo se bude snažit, aby tam byly další úspěchy. "Pan ředitel Trávníček je velký optimista a věří tomu, že ještě než půjde do důchodu, tak že se mu podaří otevřít nebo alespoň tak připravit projekt Sloni na Mži," dodal Hykeš.

Čerstvě vydanou knihu nikde nekoupíte. Je to dárková publikace. Dostanou ji například děti, které uspějí v soutěži zoologické zahrady. Je určena také pro ty, kdo nějakým způsobem proslaví Plzeň, nebo udělají nějaký významný počin.